Spakowana i zadowolona

Spakowałaś ubrania i sprzęt narciarski na wypad w góry. Teraz tylko musisz umieścić bagaż w samochodzie ale jak to wszystko pomieścić w aucie osobowym? Co kupić, aby zwiększyć przestrzeń bagażową i jak bezpiecznie przewieźć sprzęt?

Upatrzyłaś sobie śliczny box na deskę snowboardową? Wstrzymaj się z zakupem. Pamiętaj, że każde auto ma wyznaczoną masę dopuszczalną i nośność dachu, której nie może przekroczyć. Przykład obliczania masy ładunku:

Masa bagażnika bazowego 5 kg + masa boxa 15 kg + masa bagażu 40 kg = masa ładunku na dachu 60 kg

Wybór bagażnika

Przed każdą podróżą, na którą zabieramy większą ilość bagażu powinnyśmy pomyśleć o wyborze odpowiedniego bagażnika. Pozwoli to na racjonalnie wykorzystanie przestrzeni w samochodzie i zapewni pasażerom komfort jazdy. Cokolwiek chciałybyśmy umieścić na dachu, musimy zaopatrzyć się w bagażnik bazowy odpowiedni do swojego modelu samochodu. Na tym bagażniku możemy już zamontować: kosz bagażowy, box, uchwyty do przewozu rowerów, uchwyty do przewozu nart, uchwyty do przewozu sprzętu wodnego (desek surfingowych, kajaków itp.) lub inne elementy transportowe. Cena takiego bagażnika kształtuje się w zależności od modelu samochodu i rodzaju bagażnika, od 89 do 580 zł. Jeśli na dachu naszego auta zamontowane są już metalowe listwy (czyli relingi) powinnyśmy zakupić bagażnik ze specjalnymi uchwytami do relingu. Ich ceny kształtują się od 89 do 670 zł. Najwygodniejszą formą bagażnika jest box bagażowy, który mieści dużą ilość bagażu, chroni zawartość przed zabrudzeniem w podróży i dodatkowo, dzięki zamknięciu na klucz, zabezpiecza przed kradzieżą.

Wybór boxa

Jak radzą specjaliści ze sklepu zajmującego się sprzedażą i montażem boxów, bagażników i uchwytów na narty Hossa.pl, przy wyborze boxu powinnyśmy określić nasze potrzeby transportowe. Pamiętajmy, że długość boxu zależna jest od długości przewożonego bagażu. Jeśli planujemy wyjazd na narty, box powinien być co najmniej 15 cm dłuższy od najdłuższej pary nart. Do przewozu plecaków, walizek i innego bagażu sezonowego na ogół wystarcza krótki box. Pamiętajmy, że jego wysokość najbardziej wpływa na aerodynamikę, więc jeśli nie mamy potrzeby przewożenia wysokich elementów bagażu, lepiej zdecydować się na niższy. Zakup boxa to nie lada wydatek, ale przy wyborze odpowiedniego weźmy pod uwagę, że potrzeby transportowe zmieniają się z upływem czasu. Biorąc pod uwagę przyszłe sezony, warto więc wybrać model większy. Koszt boxu zależy od jego rozmiaru:

od 100 cm do 150 cm zapłacimy od 420 zł do 1428 zł
od 151 cm do 180 cm zapłacimy od 562 zł do 1548 zł
od 181 cm do 200 cm zapłacimy od 654 zł do 2316 zł
od 201 cm do 226 cm zapłacimy od 607 zł do 3200 zł
od 230 cm do 275 cm zapłacimy od 1460 zł do 2441 zł

Jeśli nie chcesz wydawać takiej kasy na kawałek p[lastiku możesz go wypożyczyć. Stawka dzienna wynosi 15 zł za wypożyczenie boxu do 7 dni, a 12 zł za wypożyczenie boxu na czas dłuższy niż 7 dni. – W dniu podpisania umowy wypożyczenia firma Hossa pobiera kaucję w wysokości 500,00 zł – mówi nam właściciel warszawskiej firmy Hossa, Krzysztof Więckowski.

Uchwyty na narty/snowboard

Na pewno najtańszym rozwiązaniem jest zamontowanie specjalnych uchwytów na narty, których ceny kształtują się od 15 do 600 zł za modele na sześć par nart. Uchwyty na narty można wykorzystać również do przewożenia snowboardu. Przeważnie montuje się je na belkach stalowych. Można również zakupić uchwyty magnetyczne. Nie musimy wtedy instalować bagażnika na dachu. Niektóre z proponowanych produktów wyposażone są w zamek, który zabezpiecza sprzęt zimowy przed kradzieżą. Montując takie uchwyty powinnyśmy pamiętać, że w razie wypadku narty, czy deska , które nie będą zabezpieczone boxem, mogą stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Jeśli we wnętrzu samochodu, za trzecim siedzeniem masz okienko, dzięki któremu Twoje narty mieszczą się w samochodzie możesz z niego skorzystać pod warunkiem, że jest w nim zamontowany pokrowiec. W razie wypadku materiał będzie zabezpieczał narty przed nagłym przemieszczeniem się na przód samochodu.

Montaż

Jak informuje nas Krzysztof Więckowski, pierwszy montaż sprzętu zakupionego w sklepie wykonywany jest za darmo. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielny montaż np. boxu powinnyśmy pamiętać, że montujemy go bezpośrednio do bagażnika bazowego. Po uważnym przeczytaniu instrukcji czynność ta nie zajmuje Ci więcej niż kilka minut. Najważniejszym elementem przy montowaniu boxu jest właściwy wybór optymalnej pozycji na dachu auta. Box powinien być zamontowany:

1. centralnie na bagażniku bazowym, dla właściwego rozłożenia masy.
2. tak aby nie utrudniał – jeżeli to możliwe – otwierania tylnych drzwi szczególnie w samochodach o nadwoziach typu hatchback i kombi.
3. możliwie równolegle do powierzchni drogi, ograniczając powstawanie siły unoszącej.

Załadunek bagażu

Właściwe załadowanie bagażu do boxu polega nie tylko na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni ładunkowej, należy to również zrobić bezpiecznie. Powinnyśmy rozmieścić bagaże równomiernie, układając najcięższe przedmioty w centralnym miejscu oraz zabezpieczyć przedmioty przed przesunięciem podczas podróży używając taśm mocujących. Sprawdź też, czy bagaż nie przeszkadza w zamknięciu pokrywy boxu lub nie blokuje rygli zamka. Tak jak już wspominałyśmy, nigdy nie przekraczaj podawanej przez producenta samochodu nośności dachu i ładowności auta (parametry sprawdź w instrukcji obsługi auta).

Box dachowy, bagażnik z uchwytem na narty, czy inny sprzęt zwiększający możliwości ładunkowe samochodu zmienia równocześnie jego wysokość oraz masę. Pamiętaj o tym i dostosuj do tego sposób prowadzenia auta. Pamiętajmy również, że pusty box na dachu powoduje wzrost zużycia paliwa. Demontujmy go zatem, gdy nie jest już potrzebny.