10 porad drogowych dla podróżujących po Europie

Wakacje to czas, kiedy miliony osób przygotowują się do podróży. Niezależnie od tego, jaką trasę obierzemy, należy dobrze przygotować się do długiej wyprawy. Oto dziesięć kluczowych porad, które warto wziąć pod uwagę, zanim wsiądziemy do samochodu.

1.    Przygotuj się

Gdy w grę wchodzi przejechanie tysięcy kilometrów po Europie, brak przygotowania może zmienić drobną niedogodność w poważny problem. Dlatego zawsze należy dwa razy sprawdzić, czy na pewno spakowaliśmy wszystkie potrzebne rzeczy, a dom lub mieszkanie zabezpieczyliśmy na czas naszej dłuższej nieobecności. Warto też poprosić znajomych lub rodzinę o wyjmowanie ze skrzynki korespondencji i karmienie pozostających w domu zwierząt. To pozwoli uniknąć stresujących rozmów telefonicznych w czasie jazdy lub, co gorsza, konieczności zawrócenia do domu. W dobrym przygotowaniu pomoże przygotowana wcześniej lista niezbędnych rzeczy do zrobienia i do spakowania.

2.    Bądź wypoczęty

Dotyczy to zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Trzeba pamiętać, że długa jazda może być bardziej wyczerpująca niż nam się wydaje, szczególnie na nieznanych drogach lub w dużym ruchu. Kierowcy powinni być w pełni wyspani, by zwracać uwagę na otoczenie podczas jazdy. Natomiast wypoczęci i zrelaksowani pasażerowie pomogą odprężyć się kierowcy, co zmniejszy poziom stresu
w samochodzie.

3.    Właściwie się zapakuj

Podczas letnich podróży niejednokrotnie możemy zobaczyć na drodze przeładowany samochód. Aby uniknąć przeciążenia auta, zastanówmy się wcześniej, co będzie nam najbardziej przydatne podczas urlopu. Ogromny parasol plażowy może wydawać się niezbędny, ale jeśli ma wystawać przez okno pasażera, lepiej wypożyczyć go na miejscu, niż spędzić z nim wiele niewygodnych i potencjalnie niebezpiecznych godzin w samochodzie. Warto pomyśleć też o bagażniku dachowym, który, mimo że nie wygląda najbardziej efektownie, jest bardzo praktyczny i pozwala lepiej rozłożyć ładunek.

4.    Sprawdź trasę

Chociaż GPS jest niezwykle przydatnym urządzeniem, to przed wyjazdem i tak warto obliczyć czas jazdy, przejrzeć mapy dróg i zaplanować potencjalne postoje. Takie przygotowanie znacznie ograniczy stres podczas jazdy.

5.    Jedź etapami

Wakacyjna podroz 1Wszystkie organizacje do spraw bezpieczeństwa drogowego zalecają, by dzielić długie trasy na krótsze odcinki. Przerwy najrzadziej co kilka godzin pomogą kierowcy utrzymać koncentrację. Podczas jazdy należy jeść lekkie posiłki oraz pić dużo wody, aby uniknąć uczucia ciężkości i zmęczenia, które przychodzi po dużym posiłku lub tłustych potrawach. To samo dotyczy pasażerów – oni też chętnie skorzystają z przerwy na rozprostowanie nóg.

6.    Zmieniajcie się za kierownicą

Jeśli to możliwe, kierowca powinien znaleźć dla siebie zastępstwo wśród jednego z pasażerów. To pozwoli odpocząć i utrzymać koncentrację. Drugi kierowca może również pomóc poradą czy ostrzeżeniem w potencjalnie niebezpiecznej sytuacji.

7.    Zadbaj o serwis i przegląd samochodu

Współczesne samochody są wysoce niezawodne, jednak awaria może zdarzyć się każdemu, a postój podczas długiej podróżny może szybko przekształcić się w stresujący i kosztowny koszmar. Dlatego przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić stan samochodu, w tym bieżnik opon, ponieważ ogumienie nie zmienione na czas może spowodować niebezpieczne sytuacje.

8.    Korzystaj z pasów awaryjnych tylko w ostateczności

Pasy te służą awaryjnym postojom, ale nie gwarantują bezpieczeństwa. Podczas takiego postoju inne pojazdy przejeżdżają obok naszego auta z dużą prędkością. Jeśli zatem jest taka możliwość, należy założyć kamizelkę odblaskową, włączyć światłą awaryjne i – jeżeli nie stanowi to zagrożenia – przeprowadzić wszystkich w bezpieczne miejsce za barierą zderzeniową. Jeżeli jedziemy z chorym lub marudnym dzieckiem, postarajmy się dojechać do najbliższej stacji benzynowej, gdzie będzie można bezpiecznie zaparkować.

9.    Sprawdź opony

Aby podróż była bezpieczna i komfortowa, przed wyjazdem należy upewnić się, że opony są w dobrym stanie. Ogumienie powinno zostać zbadane nie tylko pod kątem zużycia bieżnika. Warto sprawdzić również, czy poziom ciśnienia jest odpowiednio dobrany do obciążenia pojazdu. Jeśli holujemy przyczepę kempingową lub łódź, sprawdźmy również opony przyczepy, a także mechanizm mocowania, obwód elektryczny i inne elementy wyposażenia.

10.    Ściągnij aplikację bezpieczeństwa

Dla turystów podróżujących po Europie Goodyear przygotował specjalną aplikację z poradami dotyczącymi bezpieczeństwa na drodze. Program zawiera użyteczne informacje o lokalnych przepisach ruchu drogowego, a także zestaw zwrotów, dzięki którym będzie łatwiej porozumieć się w kilku językach i otrzymać pomoc w różnych sytuacjach na drodze. Aplikację można pobrać na urządzenia z systemem operacyjnym iOS i Android.

Źródło: Goodyear