Silnik, czyli serce

Silnik to maszyna, która pozwala zamienić energię na pracę mechaniczną. Energia dostarczana jest w postaci paliwa. Zmagazynowaną w paliwie energię można uwolnić przez spalanie.

Silniki napędzające obecnie pojazdy, statki i samoloty to silniki spalinowe. Olej napędowy lub benzyna spalane są wewnątrz silnika. Nie jest to szczególnie wydajny typ silnika. Ponadto spaliny silników samochodowych zawierają wiele trujących substancji, m.in. ołów, tlenek węgla. Zaletą jest jednak szybkie wyzwalanie energii, bez potrzeby czekania na zagotowanie wody i powstania ciśnienia, jak w maszynie parowej.

W ciągu ponad stu lat silnik samochodowy zmienił świat. Samochód zmienił się również. Niezgrabny mechaniczny powóz stał się szybkim, wygodnym samochodem.

Większość samochodów ma silnik benzynowy. Jeśli benzyna zmiesza się z powietrzem, powstaje wtedy iskra i eksplozja. Moc, która wytwarza się podczas eksplozji, obraca koła samochodu. Kierowca może zwiększać szybkość samochodu przez naciśnięcie pedału przyspieszenia. To powoduje, że do silnika dostaje się więcej benzyny.