Samochód gotowy do wyjazdu

Przed nami kolejny już w tym roku długi weekend. Wiele z nas wykorzysta zapewne wolne dni do wyjazdu poza miasto – mimo, że pogoda jak na razie nie zachęca.

Mimo, że w ostatnich dniach jest pochmurno i deszczowo, w najbliższych dniach ma się wypogodzić. Jest więc szansa, że przez chmury przebije się w kocu słońce, a temperatury przekroczą 20 stopni.

Przed wyjazdem warto dokonać krótkiego przeglądu najważniejszych elementów w samochodzie. Jeżeli to zrobimy, będziemy miały pewność, że nic przykrego po drodze nas nie spotka.

Zacznijmy od opon. Sprawdźmy, czy nie posiadają żadnych widocznych uszkodzeń, skontrolujmy także ich ciśnienie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że ciśnienie w oponie odgrywa znaczący wpływ na tempo i poziom jej zużycia, a także na poziom zużycia paliwa. Złe ciśnienie uniemożliwi ponadto oponie uzyskanie jej optymalnych właściwości trakcyjnych.

W drugiej kolejności zajmujmy się sprawdzanie poziomu płynów. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłyśmy, zmieńmy płyn do spryskiwaczy – z zimowego na letni, który ma lepsze właściwości myjące. Warto też skontrolować poziom płynu hamulcowego pod kątem zawartości wody (której obecność w płynie powoduje obniżenie temperatury wrzenia płynu) jak i płynu chłodniczego pod względem jego czystości.

Przed wyjazdem warto zainteresować się ponadto działaniem układu klimatyzacji. Jeżeli system nie działa prawidłowo, warto oczyścić układ i wymienić filtr przeciwpyłowy. Niesprawny układ klimatyzacji może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Ostatnią, a może pierwszą rzeczą, jaką powinnyśmy zrobić (jeżeli wyjeżdżamy za granicę) przed wyjazdem jest zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego zamierzamy się wybrać. Sprawdźmy przepisy dotyczące przede wszystkim ograniczeń prędkości i wyposażenia pojazdu.