Saab wznawia produkcję

W poniedziałek 2 grudnia z taśmy produkcyjnej fabryki Saaba w Trollhättan ponownie zjechał model 9-3.

6 kwietnia 2011 roku Saab zamknął fabrykę, a 19 grudnia właściciel marki, duńska grupa Spyker,złożył wniosek o ogłoszenie bankructwa. Przed podjęciem tak drastycznych kroków Saab próbował podnieść się z łopatek. Firma zawierała umowy z zewnętrznymi dostawcami, którzy chętnie dzieli się technologią i roztaczała wizję nowych modeli. Ich wprowadzenie miało pozwolić na zwiększenie sprzedaży i  uzyskanie rentowności. Niestety, ostatnia nadzieja Saaba, chiński Youngman, ostatecznie wycofała się z rozmów. Powodem była postawa GM – koncern nie chciał oddać Chińczykom części swoich technologii, które funkcjonowały w zakładach Saaba.

Saab dostał kolejną szansę w 2012 roku, kiedy marka została przejęta przez japońsko-chińskie konsorcjum National Electric Vehicle Sweden, które postanowiło kupić Saaba i przekształcić go w producenta samochodów elektrycznych.

Na razie modele Saab 9-3 ze wznowionej produkcji otrzymają tradycyjne silniki spalinowe z turbodoładowaniem i będą oferowane w Europie i w Chinach, a później również w USA. Zdaniem rzecznika NEVS Mikaela Ostlunda wersje elektryczne mają się pojawić dopiero w przyszłym roku wyłącznie na rynku chińskim.

Źródło: Mototarget.pl