Rusza akcja – pierwszy fotelik

Najnowsze wyniki badań odsłoniły przerażające statystki z których wynika, że aż 70% dzieci jest przewożonych w fotelikach w nieprawidłowy sposób. Akcja „Pierwszy Fotelik” chce zapewnić bezpieczny start w życiową podróż najmłodszym użytkownikom ruchu drogowego. We wszystkich krajach objętych akcją rozpocznie się szereg działań mających na celu wzrost wiedzy i świadomości na temat prawidłowego zabezpieczania niemowląt w pojazdach.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii oraz najnowszych materiałów badawczych akcja ma uświadomić rodzicom jak ważne jest właściwe zabezpieczenie dzieci w podróży. – Dziecko przewożone na kolanach mamy siedzącej na przednim siedzeniu przy nagłym uderzeniu w tył samochodu zachowuje się jak pocisk i z ogromną prędkością wylatuje przez przednia szybę – podkreśla Agnieszka Góralska, ratownik medyczny i doktorantka Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nie trzeba dodawać, że w tej konfrontacji dziecko pozostaje bez najmniejszych szans. Na szczęście od paru lat obserwujemy wzrost świadomości rodziców w kwestii bezpiecznego przewożenia dzieci. Jednocześnie jednak, jak podkreśla specjalistka, widać wzrost „pomysłowości” w kwestii korzystania z fotelika. Niektórzy rodzice na przykład spinają pasy fotelika broszką „żeby nie obcierało”. Tymczasem fotelik, tak samo jak pasy bezpieczeństwa czy poduszka powietrzna – ratują życie, ale tylko wtedy, gdy są używane prawidłowo!

Projekt zakłada uruchomienie w trzech krajach specjalnej platformy e-learninigowej dostępnej po polsku, angielsku, węgiersku, rosyjsku i ukraińsku. Będzie ona skierowana do rodziców i personelu medycznego – położnych, pielęgniarek, lekarzy i szkół rodzenia, którzy mają bezpośrednią styczność z rodzicami i ich pociechami. Internetowa platforma szkoleniowa składa się z oddzielnych lekcji oraz testów umożliwiających zdobycie i ugruntowanie wiedzy, a także gromadzenie punktów – dla najlepszych przewidziano nawet nagrody rzeczowe. Na rodziców oprócz platformy czekać będą szkolenia i pokazy zderzeniowe. Prowadzone będą inspekcje fotelików oraz lobbing na rzecz wprowadzenia odpowiednich przepisów. Uruchomiony zostanie też specjalny punkt konsultacyjny dla rodziców.