Panie z brzuszkiem zasługują na specjalne traktowanie. Jadąc w tramwaju ustępuje się im miejsca, w urzędach przepuszcza w kolejce, a w dużych sklepach kieruje się do kas przygotowanych specjalnie dla nich. Czy dedykowane miejsca parkingowe to nie przesada?
Temat dla wielu stał się kontrowersyjny. Internauci uważają, że idąc tym tropem myślenia, każdy powinien mieć swoje wydzielone miejsce parkingowe. Niezaangażowani podkreślają, że ciąża nie jest chorobą i kobiety nie powinny się tłumaczyć i zasłaniać za brzuchem. Jednak jak łatwo wyczuć, takie nastawienie charakteryzuje osoby, które jeszcze nie miały doświadczeń związanych z ciążą. Nie zrozumie nikt ciężarnej, kto nie przeciskał się między autami z brzuchem w 7. miesiącu.
Nad problemem długo zastanawiali się rzeszowscy pracownicy WORD-u. Postanowili wydzielić miejsca postojowe i oznaczyć je na parkingach przed urzędami, szpitalami, czy marketami. Przyszłe mamy, by móc korzystać z dedykowanych postoi powinny posiadać kartę informacyjną wydaną na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Takie oznaczenie może dostać każda przyszła mama, będąca w co najmniej dziesiątym tygodniu ciąży. Karta upoważniająca do parkowania na uprzywilejowanych miejsca będzie ważna jeszcze przez miesiąc po wyznaczonym terminie porodu. Używać jej mogą zaróno kobiety za kierownicą, jak i kierowcy przewożący ciężarne pasażerki.
Znaki „kobieta w ciąży” znane są już w Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Zielonej Górze i Rzeszowie. Akacja wyznaczania parkingu dla ciężarnych rozszerza swój zasięg i pojawia się nie tylko przed dużymi centrami handlowymi. Pierwotną myślą projektu jest zadbanie o to, by „kobiety z brzuszkami” nie musiały parkować daleko od wejść. Miejsca spełniałyby podobne funkcje jak parking dla niepełnosprawnych, czy dla rodzin.
Do tej pory pojawiły się różne wariacje znaku informacyjnego o parkingu dla ciężarnych. Rzeszowski WORD postanowił ujednolicić oznakowanie i opatentował znak drogowy, na którym została symbolicznie przedstawiona kobieta w ciąży.
Aby znak mógł stanąć w całej Polsce potrzebne jest zebranie 100 tys. podpisów.
Więcej informacji na www.parkingdlaciezarnej.pl