Przekąski do samochodu

Podróże samochodem to w większości przypadków ogromna frajda dla malucha. Dzieci zawykle bardzo lubią podróżować, sypią pomysłami na zabawy jak z rękawa i są świetnymi towarzyszami podróży. Każdego jednak w pewnym momencie dopada głód. Co podać dziecku w trakcie podróży aby było smacznie i zdrowo?

Gdy dokucza choroba lokomocyjna

fot: MJ/TR CC BY-SA 2.0

Jeżeli maluch w czasie podróży często wymiotuje to postaraj się, aby podróżował po lekkim posiłku. Zarówno jazda z pustym, jak i zbyt pełnym żołądkiem mogą prowadzić do nasilenia złego sampoczucia. Objawy choroby lokomocyjnej pozwolą złagodzić słone paluszki. Podaj je dziecku, które ma z nią problemy. Dodatkowo nie są one źródłem tylu okruszków, co na przykład chrupki.

Postaw na owoce i warzywa 

Podczas podróży postaw na przekąski, które można łatwo wziąć do ręki i zjeść je bez używania sztućców. Sprawdzą się świeże owoce i warzywa podzielone na kawałki lub kawałek ciasta drożdżowego. Bardzo dobre w czasie podróży są też małe marchewki, pokrojone w słupki ogórki, kalarepka, różyczki kalafiora i brokuły. Głód zaspokoją też wafle ryżowe, batony muesli i suszone owoce. Dodatkowo są one zdrowsze i bardziej pożywne niż słodkie biszkopty i drożdżówki. Do picia najlepsza jest niegazowana woda mineralna. Najlepiej w butelce z dziubkiem. Zimą warto zabrać z sobą termos z ciepłą herbatą.

Na to uważaj

Jeśli przygotowujesz kanapki, nie smaruj ich grubo masłem czy czekoladą – w upale lub ogrzewanym aucie kanapki „rozpłyną się”, a dzieci się pobrudzą (a przy okazji wszystko dookoła). Podobnie jest z keczupem, sosami i soczystymi owocami, takimi jak arbuz, melon czy pomarańcze – cieknący sok poklei ręce, buzię, ubrania, a także wnętrze auta. Nie polecamy też jajek na twardo – niezbyt ładnie pachną i mogą spowodować mdłości u dziecka w czasie jazdy. Unikaj napojów gazowanych – mogą spowodować ból brzucha, nudności i wymioty.

Miej zawsze pod ręką nawilżane chusteczki oraz woreczki foliowe na wypadek wymiotów – objawów choroby lokomocyjnej.