Prosto po kursie jazdy, czyli jak przełamać pierwsze lody

Wiedza wyniesiona z kursów jazdy często okazuje się niewystarczająca. Nasza pewność kończy się zaraz po odbiorze prawa jazdy. I co dalej? Przede wszystkim trening.

Pierwszy raz

Po odbiorze dokumentu od razu wsiądź do samochodu. Nie miej żadnych oporów. Sam fakt skończenia kursu nie oznacza oczywiście od razu staniesz się świetnym kierowcą, ale ćwicz swoje umiejętności jak najczęściej. Każde trąbnięcie będzie Cię mobilizować do poprawy.

Prędkość

Nie szalej na drogach. Dopasuj prędkość do swoich umiejętności. W przeciwnym razie możesz szybko zakończyć swoją karierę za kółkiem. Wiadomo, że każdy ma ochotę sprawdzić się na trasie, jednak na wszystko przyjdzie czas i sprzyjające okoliczności.

Parkowanie

Na kursie były słupki i białe linie. W realnym świecie masz do czynienia z jak najbardziej prawdziwymi samochodami i możliwością ich zarysowania. Nie panikuj! Liczy się w tym momencie Twoja koncentracja i szeroka percepcja. Jeżeli tylko utrzymasz nerwy na wodzy, na pewno poradzisz sobie nawet z parkowaniem na trzy.

Przewidywanie

Nie bądź zawalidrogą i jeśli nie znasz miasta, zawsze planuj swoją trasę. Unikaj zmiany pasa do lewoskrętu przedwcześnie, ponieważ możesz zablokować komuś drogę. Przede wszystkim patrz na znaki. Zdaję sobie sprawę, że dla niektórych jest to oczywiste, ale prawda jest taka, że pierwszym samodzielnym przejazdom towarzyszy stres, a w stresie ogranicza się podzielność uwagi. Jadąc z instruktorem nie musiałaś skupiać się na wszystkim, ponieważ zawsze obok był ktoś, kto wspierał i informował. Teraz jesteś zdana na siebie, co oznacza, że jesteś odpowiedzialna również za innych kierowców. Pamiętaj o kontrolowaniu sytuacji w lusterkach, używaniu kierunkowskazów oraz kulturalnym włączaniu się do ruchu.

Korepetycje

Jest parę tematów, które zostały pominięte na kursie prawa jazdy. Chodzi przede wszystkim o ekonomiczną jazdę. Powinnaś również znać zasadę hamowania biegami. Wbrew pozorom to nic trudnego. Musisz sobie uświadomić, że hamowanie to nie jest jedynie kwestia użycia jednego z pedałów. Kolejne dodatkowe lekcje powinny być poświęcone poślizgom i ich pokonywaniu. Mając doświadczenie pewne zagrożenia można łatwo przewidzieć i wybrnąć z nich bez szwanku.

Pewność siebie

Wiele zależy od Twoich umiejętności, jak również od podejścia. Za kierownicą musisz być pewna swoich ruchów. Ważne, aby Twoja jazda była dynamiczna i przemyślana. Pamiętaj o niepisanych zasadach dotyczących kultury drogowej i zawsze wierz w swoje siły. 

Tekst: Angelika Rusiecka