Parujące szyby – jak sobie z nimi radzić?

parujace-szyby-Bitterjug

Jeden z najbardziej uciążliwych i utrudniających komfortowe prowadzenie zimowych problemów – parujące szyby. Jak sobie z nimi radzić?

parujace-szyby-Bitterjug

Zima sama w sobie jest bardzo uciążliwa dla kierowców. Śnieg, mróz, zamarznięte szyby, trudne warunki na drogach…a do tego nierzadko dochodzą jeszcze zaparowane szyby. Szyby mogą parować w każdym samochodzie, niezależnie do klasy, marki i stanu zużycia.

Wytrzep buty

Na pytanie dlaczego szyby parują nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Przyczyn może być wiele. W zimie parowanie jest związane z dużą wilgotnością, a także opadami deszczu i śniegu. W efekcie wnosimy ‘ze sobą’ dużo wilgoci do środka, np. na zaśnieżonych butach. We wnętrzu gromadzi się dużo wilgoci, która następnie skrapla się na szybach, dlatego warto przed zajęciem pozycji w samochodzie solidnie wytrzepać buty i oczyścić kurtkę i czapkę z wilgoci.

Umyj szybę

Równie częstą przyczyną może być brudna szyba. Brud na szybie powoduje, ze osadza się na niej wilgoć. Warto zatem dbać o czystość szyby, a poza czyszczeniem, można także pokryć ją specjalnym środkiem przeciw parowaniu szyb, który zostawia na szybie specjalną powłokę, która chroni przed osadzaniem się wilgoci. Preparaty takie nie są drogie, można je kupić już od 15 złotych.

Sprawdź uszczelki

Jeżeli samochód ma już swoje lata, przyczyną dostawania się wilgoci do środka mogą być nieszczelne drzwi. Mam tu na myśli zużyte uszczelki drzwi lub np. klapy bagażnika. Zimą warto też często używać klimatyzacji, która wprowadzi do wnętrza osuszone powietrze.