W niektórych sytuacjach obowiązkowo musisz użyć świateł awaryjnych. Polskie przepisy określają, w których.
Oświetlenie awaryjne powinnyśmy stosować w sytuacji, kiedy nasz pojazd stwarza niebezpieczeństwo na drodze, tzn. kiedy uległ uszkodzeniu lub przymusowemu unieruchomieniu. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym jesteśmy zobowiązane włączyć oświetlenie awaryjne w przypadku postoju z powodu uszkodzenia lub wypadku na autostradzie lub drodze ekspresowej – w każdej sytuacji
Poza miastem czy nie?
Na pozostałych drogach zaś wygląda to w następujący sposób: poza obszarem zabudowanym – w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości. Na obszarze zabudowanym należy włączyć światła w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.
Ale to nie wszystko…
Warto dodać, że przepisy nie wspominają o stosowaniu świateł awaryjnych w czasie jazdy. Tymczasem częstą praktyką jest sygnalizowanie w ten sposób np. jakiegoś niebezpieczeństwa na drodze, czy też nagłego hamowania, które spowodowane jest np. wypadkiem. Ważne, abyużywać świateł awaryjnych z umiarem. Pamiętajmy też, że jeżeli policjant zauważy, że używamy ich niezgodnie z przepisami, ma prawo ukarać nas za to mandatem.