Parkowanie bez mandatu

Kobieta za kierownicą, która źle parkuje to dla mężczyzn zło wcielone i największa udręka. W najgorszym przypadku narazi siebie na kompromitację, a efekty swoich zmagań obejrzy w internecie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady, byśmy gwiazdami mediów zostawały tylko wtedy, gdy same zechcemy.

Święte wymiary

Idealne 90x60x90 są marzeniem każdej kobiety (i niejednego faceta). Robimy wszystko, żeby choć trochę przybliżyć się do ideału. Wiemy, że wymiar ma znaczenie. Dlaczego w takim razie parkując zapominamy o tym, co dla nas święte i nie przestrzegamy zasad? Zatruwamy życie przechodniom i innym kierowcom. Rozpychamy się na drodze i na parkingu.

Za parkowanie w niedozwolonym miejscu kierowcy grozi założenie blokady przez straż miejską, a także mandat w wysokości 150 złotych i jeden punkt karny. W niektórych przypadkach złe parkowanie może kosztować więcej. Kiedy wasze auto zostane odholowane będziecie musiały wysupłać ok. 500zł. (300zł za holowanie, 150zł mandat, plus należność za godziny jakie auto spędzi na parkingu firmy, która je odholowała).

Zapamiętaj:

1,5 metra – to szerokość chodnika jaką musimy zostawić wolną. Tyle musimy zostawić miejsca dla pieszych. Ta odległość ma zapewnić im wygodę poruszania się po drogach dla nich wyznaczonych. Strefa dla przechodniów rządzi się innymi prawami niż droga. Pamiętajmy o tym, że to nie miejsce docelowo przeznaczone dla nas. Często przy znaku określającym parking znajduje się też rysunek w jaki sposób powinnyśmy postawić auto. Czy ma być ono ustawione prostopadle do jezdni, równolegle, czy pod ukosem. Możemy parkować tylko w sposób pokazany na znaku. W innym przypadku, na ogół białe linie ciągłe sugerują sposób postawienia auta. Możemy parkować całym samochodem w wynzaczonych miejscach lub tylko przy krawędzi jezdni lub częściowo na chodniku, częściowo na drodze jeśli na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju.

 Ten znak określa sposób w jaki należy auto ustawić. W przypadku na zdjęciu parkowanie skośne.

0,5 metra – parkując równolegle powinnaś pozostawić około pół metra przestrzeni z obu boków swojego pojazdu. Kierowca parkujący obok powinien mieć miejsce na otwarcie drzwi i komfortowe opuszczenie swojego auta. Zbyt ciasne parkowanie nie może stać się podstawą do wlepienia mandatu. Drzwi samochodu zaparkowanego obok mogą jedynie porysować Twoją karoserię. Jeżeli sprawca czynu odjedzie z miejsca zadzrenia, koszt zamalowania powstałych rys spadnie na Ciebie.

15 metrów – zakaz parkowania obowiązuje w odległości 15 metrów od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek. Na przystanku z zatoką nie wolno nam parkować na całej jej długości.

10 metrów – nie możesz też zaparkować na skrzyżowaniu, pasach, przejeździe kolejowym, przejeździe tramwajowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu,

Wolne miejsce to nie łut szczęścia

Pusta przestrzeń przed bramą nie oznacza zaproszenia do parkowania. Nie możemy jej zastawiać pod żadnym pozorem. Miejsce przed nią to nie okazja na zostawienie auta, tylko efekt obowiązującego w tym miejscu, zakazu parkowania. Gdy brama wjazdowa do budynku będzie zastawiona, żadna karetka czy pojazd straży pożarnej nie będzie miał szansy dotrzeć do potrzebujących.

– Za każdym razem gdy auto zastawi bramę, dzwonię po straż miejską. Nie czekam aż kierowca łaskawie się pojawi – podkreśla pan Stanisław mieszkaniec kamienicy przy ulicy Szpitalnej w Krakowie. Naturalnym następstwem pozostawienie auta będzie jego odholowanie. Wracać do domu będziemy musiały na piechotę, albo taksówką. Odholowanie auta z powodu złego parkowania to dość drogi interes. Będziecie musiały wysupłać ok. 500zł. (300zł za holowanie, 150zł mandat, plus należność za godziny jakie auto spędzi na parkingu firmy, która je odholowała).

Gdy jest ciasno

Ścisk między samochodami i ewidentny brak miejsca to zazwyczaj zwiastun kłopotów. Nie szuajcie miejsca na siłę. Efektem takich manewrów, trwających najczęściej kilka lub nawet kilkanaście minut mogą być rysy i wgniecenia nie tylko na Twoim aucie. Likwidacja szkód komunikacyjnych w Polsce ciągle pochłania sporo czasu i jeszcze więcej nerwów. Jeśli więc wjeżdżając na cianse miejsce parkingowe, choćby przez chwilę pomyślisz: „chyba za mało miejsca”, wycofaj i poszukaj innego. Masz czas. Pomyśl, ile byś go starciła biegając po urzedach i warsztatach. Pamiętajmy o tym wszystkim parkując nasze auta. Nie dostarczajmy materiałów do filmików umieszczanych w sieci pt.”baba za kierownicą” a interanutom powodów by sądzili, że kobieta znów nie dała rady i powinna wracać do kuchni. Powodzenia!

Dokładne przepisy prawa o ruchu drogowym dotyczące parkowania: zobacz