Odmłodzony Land Cruiser 150

Z ponad 60-letnią historią Land Cruiser jest legendą samochodów terenowych. W tym czasie wyrobił sobie reputację jednego z najbardziej niezawodnego i twardego samochodu 4×4. Od momentu debiutu w 1951 roku, jego sprzedaż osiągnęła 6 milionów egzemplarzy.

Zmiany w nadwoziu i wnętrzu

Wymiary zewnętrzne nowej wersji pozostały niemal bez zmian – przy długości 4 780 mm jest ona zaledwie o 20 mm dłuższa od dotychczasowego modelu.
Z zewnątrz największe zmiany objęły przód pojazdu, od teraz z wyżej poprowadzoną linią maski. Nowo zaprojektowane reflektory przednie ze światłami LED i grill zostały zintegrowane w bardziej masywną niż dotychczas strukturę. Pionowe poprzeczki grilla przechodzą bezpośrednio w górną część zderzaka, dając wrażenie większej masywności przodu. Reflektory z technologią LED do jazdy dziennej i nocnej mają zupełnie nowy, bardziej pionowy kształt, oraz oznaczenia „Land Cruiser” na kloszach. Nowy jest także przedni zderzak i światła przeciwmgielne.

4

W tylnej części nadwozia zmieniony został wygląd świateł, również noszących oznaczenie modelu. Na drzwiach bagażnika pojawiło się także większe, chromowane wykończenie wokół tablicy rejestracyjnej.

Land Cruiser otrzymał także nowe wzory felg 17- i 18-calowych, oraz cztery nowe kolory nadwozia: odcień czarnego, ciemnozielonego, ciemnoniebieskiego i brązowego.

Wewnątrz pojawił się nowy panel górny konsoli centralnej, panel obsługi funkcji terenowych, zestaw zegarów z 4,2-calowym wyświetlaczem centralnym, oraz poprawiony projekt trzeciego rzędu siedzeń i nowe możliwości kolorystyki wnętrza. Pojawiły się także materiały wykończeniowe jeszcze wyższej jakości, m.in. lakier fortepianowy i drewniane wykończenie konsoli centralnej, czy aluminiowe elementy na kierownicy, okolicy nawiewów i jednostki audio. Wnętrze otrzymało także nowe odcienie dwukolorowej tapicerki – czarny i kość słoniową.

Silniki i skrzynie biegów

Pod maską Land Cruisera 150 może pracować silnik benzynowy V6 o pojemności 4-litrów, mocy 282 KM i maksymalnym momencie obrotowym 385 Nm, lub 3-litrowa jednostka Diesla o mocy 190 KM i 420 Nm, dostępnych już od 1600 obr./min. W przypadku tego drugiego silnika dostępny jest moduł PowerBoost, zwiększający moc do 225 KM i moment obrotowy do 500 Nm.

Wersja benzynowa występuje z automatyczną, 5-stopniową skrzynią biegów, natomiast wersja z silnikiem Diesla z manualną skrzynią 6-stopniową lub automatyczną 5-stopniową.

5

Systemy bezpieczeństwa

Land Cruiser 150 jest wyposażony w m.in.: system ochrony przed-zderzeniowej Pre-Crash, aktywny tempomat, system monitorowania martwego pola w lusterkach, system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, czy nowy system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (RCTA), który za pomocą tylnej kamery ułatwia wyjazd z prostopadłego miejsca parkingowego, ostrzegając o przejeżdżających samochodach.

Cena i wyposażenie

Ceny nowego Land Cruisera 150 rozpoczynają się od 189 tys. zł w przypadku wersji trzydrzwiowej i 199 tys. zł. z nadwoziem pięciodrzwiowym. Model jest oferowany w wersji z homologacją ciężarową, umożliwiającej odliczenie podatku VAT.

Źródło: Toyota