Myjnia automatyczna czy ręczna?

m1

Możemy umyć samochód we własnym zakresie, skorzystać z myjni automatycznej, udać się do myjni ręcznej, bądź oddać samochód firmie, która kompleksowo się nim zajmie. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Zwykle decydujemy się jednak albo na myjnię automatyczną, albo na ręczną.

Mycie automatyczne

m1

To chyba najpopularniejszy sposób mycia samochodu. Myjnie automatyczne dostępne są praktycznie na każdej większej stacji benzynowej, każdym mieście i prawie w każdym mniejszym miasteczku. Największą zaletą myjni automatycznych jest chyba oszczędność czasu, gdyż podstawowe mycie trwa zaledwie kilka minut. Chyba, że chcemy umyć samochód w pierwszy dzień wiosny lub w czasie świąt, wtedy najprawdopodobniej ustawimy się w kilku lub kilkunastosamochodowej kolejce. Istnieją dwa rodzaje myjni automatycznych. Pierwsze to myjnie bramowe, w których urządzenia myjące przesuwają się wzdłuż nieruchomego pojazdu, drugie zaś to myjnie tunelowe, w których to samochody, stojące jeden za drugim, przejeżdżają przez kolejne urządzenia.

Zaletą myjni automatycznych jest szeroki wybór programów myjących. Nasz wybór powinien zależeć głównie od poziomu zabrudzenia samochodu, a także od grubości naszego portfela. Przed wjazdem do myjni automatycznej, w obawie o bezpieczeństwo pojazdu, warto złożyć lusterka, zdemontować bagażnik, czy zdjąć antenę. Kolejnym mankamentem jest skuteczność mycia – po opuszczeniu myjni możemy dopatrzeć się wielu miejsc niedomytych jak np. progi.

Wielkim minusem korzystania z myjni automatycznych jest też fakt, że szczotki przyczyniają się do zniszczenia lakieru i po kilku lub kilkunastu myciach na lakierze samochodu z łatwością możemy zobaczyć tego efekty.

Mycie ręczne

Mycie ręczne gwarantuje przede wszystkim większą dokładność mycia, a także przyjemność (dla wybranych). By jednak osiągnąć zamierzony efekt, musimy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim w pierwszej kolejności powinnyśmy spłukać wodą wierzchnią warstwę kurzu i brudu – bardzo dokładnie! Na początku musimy także zmiękczyć wszelkie zabrudzenia miejscowe, jak np. ptasie odchody. W następnej kolejności możemy przejść do mycia właściwego, przy użyciu szczotki i jakiegoś środka. Po dokładnym umyciu i ponownym spłukaniu warto osuszyć całe nadwozie, a później nawoskować.

Niewątpliwą zaletą mycia ręcznego jest cena, gdyż całe nadwozie jesteśmy w stanie umyć nawet za 5 złotych!