Zastanawiacie się jak spędzić zbliżający się weekend? Przejażdżka to za mało? Może zainteresuje Was wizyta w muzeum motoryzacji. Tylko nie gnajcie do pierwszego lepszego! Przedstawiamy listę najciekawszych motoryzacyjnych muzeów w Polsce.
Białystok
Białostockie Muzeum Motoryzacji i Techniki na Węglówce (czyli przy ul. Węglowej 8) zostało otwarte w 2006 roku. Pasjonaci ze Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki „Moto Retro” zebrali imponującą kolekcją na powierzchni 800 m2. Zwiedzający mogą podziwiać kilkadziesiąt motocykli z okresu 1920-1981, samochodów z 1930-1981, a nawet eksponaty z zabytkowej komunikacji miejskiej i pożarnictwa. Bonusem dla motomaniaków jest wystawa sprzętu militariów. Muzeum w Białymstoku słynie ze swych perełek w postaci Fiata 1100 z 1939, Warszawy M-20 i prototypu Fiata 126p 650NP.
Bielsko-Biała
W Bielsku-Białej przy ul. Kazimierza Wielkiego 1 mieści się Muzeum Motoryzacji prowadzone przez Beskidzki Automobilklub od 2006 roku. Inicjator Jacek Balicki zapoczątkował kolekcję zabytkowych aut. Dziś można tam podziwiać Citroena 2CV z 1982, Mercedesa-Benz 170V sedan i cabrio z 1938 W111 z 1964, Opla z 1934 i 1938 oraz Volvo P 210 Duett z 1964. Z polskich akcentów w ekspozycji honorowe miejsce mają Syrena 105 z 1982 i WFM M06 z 1960.
Gdańsk
W Gdańsku jest dość nietypowe muzeum motoryzacji. Właściwie jest to rodzinna kolekcja poświęcona niemieckiej marce Volkswagena. Liczy ona 40 samochodów. Inicjatorzy wychodzą na przeciw zainteresowanym i w sezonie od maja do końca września wypożyczają chętnym dowolna brykę z kolekcji.
Gdynia
W Gdyńskim Muzeum Motoryzacji udało sie zebrać dziesięć samochodów i dwadzieścia sześć motocykli. W śród eksponatów można podziwiać Forda V8 Super de Lux z 1946 roku, Adlera Favorit z roku 1927, DKW Super Roadster oraz Fiat 500 z partii zmontowanej jeszcze przed wojną w Polsce. Muzeum powstało dzięki jednemu z mieszkańców, który już w dzieciństwie zachłysnął się motoryzacją. Dzięki pomocy Prezydenta i Dyrektora Urzędu Miasta Gdyni, Dyrektora i pracowników Wydziału Kultury i wielu innych dziś można odwiedzić to niezwykłe miejsce.
Kraków
W Krakowie motomaniacy mogą sie już zupełnie rozpasać. Znajdą oni coś dla siebie w Muzeum ratownictwa i Muzeum Inżynierii Miejskiej. W pierwszym z wymienionych można podziwiać ambulansy, wozy strażackie czy radiowozy policyjne. Jest to jedyne tego typu miejsce w Polsce, które może pochwalić sie 30 pojazdami ratowniczymi. Drugim miejscem dla miłośników wszelkich pojazdów jest Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, funkcjonujące od 1998 roku. Od tego czasu udało się uzbierać niesamowite obiekty miedzy innymi związane z komunikacja miejską. Muzeum chlubi się wieloma polskimi prototypami, m. in. Syrenki, Warszawy i Fiatów.
Krosno
W Krośnie przy ul. Tysiąclecia 5 mieści sie Muzeum z przeszło 80 eksponatami. Istnieje ono od 1991 roku przy współpracy z miejskim Zespołem Szkół Mechanicznych. Można tam znaleźć chyba wszystkie motocykle związane z Polską od lat ’50 oraz auto-perły. Do chlub krośnieńskiego Muzeum zaliczają się Warszawa M 20, Garbus z 1952, Syrena 103, Zaporożec, Zastawa, Wartburg, a nawet Trabant. Dodatkową atrakcją są zgromadzone silniki oraz układy samochodowe.
Łódź
W Łodzi też jest ciekawa instytucja, i to nie byle jakie. Miasto może pochwalić się Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK. Znajduje się ono przy ul. Wierzbowej 51. Eksponaty tam gromadzone od ponad 100 lat związane są jak nie trudno się domyślić z komunikacją miejską właśnie. To czego nie można dotknąć na pewno zobaczycie. Znajduje sie tam mnóstwo zdjęć i odbitek. Z ciekawszych okazów należy wymienić bilety, elementy wyposażenia tramwajów i autobusów. Muzeum to również miejsce spotkań członków Klubu Miłośników Starych Tramwajów.
Otrębusy
Największe Prywatne Muzeum Motoryzacyjne i Techniki w Polsce znajduje się w Otrębusach pod Warszawą. Przy ul. Warszawskiej 21 znajduje się około 300 zabytkowych aut kolekcjonowanych od 1995 roku. Wśród eksponatów znajdują się ciężarowy Mercedes z 1913, Fiat z 1919, ZIS kabriolet Stalina, Mercedes 170V Lody Halamy, Adler z 1919, BMW Dixi 1928,Cadillac 1967, Chrysler 1927, Czajka, a nawet Fiat 508 Balilla. Prócz kolekcjonowania zabytkowych samochodów, muzeum zajmuje się organizowaniem wielu kulturalnych imprez jak na przykład Stulecie Motoryzacji w Polsce i Auto-Tour.
Starachowice
Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura jest niezwykłym i bardzo nowoczesnym miejscem. Prócz eksponatów związanych z przemysłem można znaleźć tam samochody produkowane przez byłą Fabrykę Samochodów Ciężarowych. Wśród najważniejszych można podziwiać STARa 20 oraz terenowego STARa 266R (uczestnika X Rajdu Paryż – Dakar z 1988 roku) oraz papamobile z Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w roku 1979. To pierwsze muzeum otwarte w XXI wieku.
Szczecin
Muzeum Techniki i Motoryzacji „Zajezdnia sztuki” w Szczecinie jest miejscem niezwykłym. Instytucja znajdująca sie przy Niemierzyńskiej 18a mieści sie w dawnej zajezdni tramwajowej. Muzeum skupia zabytkowe tramwaje, autobusy, samochody, motocykle, rowery, sprzęt elektroniczny i telekomunikacyjny. Wśród eksponatów wyróżnia się motoryzacyjna kolekcja Leszka Liszewskiego, składająca się ze 100 obiektów.
Szczucin
Dawny Wydział Historii Drogownictwa w Szczucinie dziś nosi dumną nazwę Muzeum Drogownictwa. Instytut znajdujący sie przy ul. 1- go Maja 39 łączy w sobie dwie ekspozycji, które można zwiedzać wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zainteresowani mogą podziwiać maszyny i urządzenia związane z budownictwem drogowym, a także drogi i mosty w sztuce oraz oczywiście same maszyny drogowe.
Świdnik
W Świdniku przy ul. Wyspiańskiego 27 powstało Muzeum wueski. Jak sama nazwa mówi poświęcono jest ono polskim motocyklom. W sumie muzeum zebrało ich aż 23 sztuki ze szczególnym miejscem dla Sarenki III, wueski 50 z 1983 roku oraz M19 Kosa.
Topacz
W Ślęzie przy ul. Główna 12 znajduje się Muzeum Motoryzacji Topacz. Miejsce słynie z unikalnego charakteru lat trzydziestych XX wieku. Dumą muzeum są Sokół 100 i 600 oraz Fiat 508. Topacz to przeszło 100 samochodów rodzimej produkcji i największa w Polsce kolekcja Rolls Royce & Bentley z lat 1933-2005. Muzeum chlubi się również kolekcją pamiątek związanych z brytyjskimi markami: wszelkimi tabliczkami ze zlotów, dowodami rejestracyjnymi czy prospektami fabrycznymi.
Warszawa
Muzeum Motoryzacji w Warszawie przy ul. Filtrowej 62 to filia Muzeum Techniki w Warszawie. Zostało ono otwarte w 2009 roku i utworzone ze zbiorów Muzeum Przemysłu. Muzeum wyróżnia się charakterem ekspozycji. Samochody zostały ułożone od najstarszego (w tym przypadku Humber z 1908 roku i Ford T z 1926). W kolekcji można znaleźć również auta rządowe jak Packard z kolumny prezydenckiej Ignacego Mościckiego czy opancerzony Cadillack zbudowany dla Marszałka Piłsudskiego. Oczywiście na Filtrowej swoje miejsce odnalazły również Syrena, Warszawa M20, a także prototypy Warszawa 210, Syrena 110, Ogar, Wars, Polonez Analog czy Fiat 125p 4×4.
Tekst: Angelika Rusiecka
Fot. Claudio.Ar, foter.com