Mazda Hazumi – zapowiedź nowej Mazdy2

Mazda Hazumi, zaprezentowana pierwszy raz podczas tegorocznych targów w Genewie, zapowiada nowy model Mazdy pozycjonowany w segmencie B.

Nazwa Hazumi w języku japońskim oznacza „sus” lub „skok”, co ma odzwierciedlać zadziorny i energiczny charakter nowego modelu. Klinowate nadwozie auta charakteryzuje się przesuniętą do tyłu kabiną pasażerską i nisko poprowadzonym przednim pasem. Dodatkowo, krótkie zwisy i wyraźnie zarysowane błotniki górujące nad sporymi kołami podkreślają mocne, atletyczne kształty samochodu. Ale wygląd to nie wszystko. Tak jak w przypadku innych produkowanych obecnie samochodów Mazdy, skupiono się na aerodynamice, optymalizując przepływy powietrza nad karoserią i tworząc płytę podwoziową z osłonami likwidującymi turbulencje.

W futurystycznym wnętrzu wyróżnia się zestaw wskaźników ukształtowany na wzór skrzydła samolotu. Zawiera on pojedynczą, centralnie umiejscowioną tarczę wskaźników z wyświetlaczami, które umieszczono po jej obu stronach. Rozkład informacji na wyświetlaczu centralnym, aktywnym wyświetlaczu typu head-up i przełącznikach sterujących bazuje na koncepcji komunikacji maszyny z człowiekiem, która umożliwia kierowcom reagowanie na otrzymywane informacje bez konieczności odrywania wzroku od drogi.

W koncepcie Hazumi debiutuje również jednostka SKYACTIV-D 1,5. Ten niewielki silnik Diesla ma być przede wszystkim wydajny paliwowo i ekologicznie (emisja CO2 poniżej 90g/km). Jak przystało na konstrukcję dwudziestego pierwszego wieku, auto oferuje też zaawansowane systemy bezpieczeństwa oraz rozbudowane opcje przyłączeniowe, pozwalające przekształcić kabinę pasażerską w mobilne centrum rozrywkowe.

Produkcyjna wersja nowego modelu zadebiutuje prawdopodobnie podczas tegorocznego salonu w Paryżu.

Źródło: Mazda