Lato w mieście

0

Dziecko będzie się czuło w mieście bezpiecznie, jeśli przekażemy mu na ten temat odpowiednią wiedzę. Paradoksem jest, że mimo, iż widoczność latem jest znacznie lepsza, a zmrok zapada znacznie później, dzieci częściej uczestniczą w tym okresie w wypadkach komunikacyjnych. Wydaje się jednak, że większości z tych nieszczęśliwych przypadków można by uniknąć. Najczęstsze przyczyny nieszczęść to przecież nagłe wtargnięcie dziecka na ulicę czy przebiegnięcie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.

Zabawa przy jezdni

Spora część dzieci spędza wakacje bawiąc się w okolicach miejsca zamieszkania. Właśnie w pobliskiej strefie, często dobrze dziecku znanej, dochodzi do większości wypadków. W okolicy zawsze znajdzie się jakiś murek, słupki czy barierki, które stają się idealnym miejsce do skakania, odbijania piłki czy wspinania się. Klasyczny scenariusz wygląda następująco: dwoje dzieci zajmuje fragment wolego chodnika i bawi się piłką. Nagle jedno dziecko niedokładnie odbije piłkę, a ta wypada na jezdnię. Drugie dziecko, nie zastanawiając się, wbiega na ulicę i biegnie za nią…nieszczęście murowane. Wiemy, że w takiej sytuacji może dojść do tragedii. Wiemy już też, jak wielka jest rola rodzica w przekazaniu dziecku odpowiednich rad.

Podróż samochodem

W wakacje dziecko będzie z pewnością często podróżowało z nami samochodem, chociażby po to, by je zawieźć do kolegi, koleżanki, na basen, czy zajęcia sportowe. Zadbajmy o jego bezpieczeństwo w jak najwyższym stopniu. Przede wszystkim, pamiętajmy o pasach bezpieczeństwa, które obowiązują wszystkich pasażerów, bez względu na wiek, czy długość zaplanowanej podróży. Dzieci do 12 roku życia, których wzrost nie przekroczył 150 cm, powinny przemieszczać się w specjalnych fotelikach. To na nas spoczywa obowiązek, by dziecko było w samochodzie bezpieczne.

Inne środki transportu

Niekiedy dziecko będzie chciało, lub musiało, poruszać się po mieście samodzielnie. Zwłaszcza, jeżeli za oknem jest ciepło i słonecznie. Warto tu udzielić dziecku kilku rad odnośnie wsiadania, wysiadania, jak i samej podróży. Dziecko powinno wsiąść do autobusu/tramwaju tylko i wyłącznie po pełnym zatrzymaniu. Podobnie powinno postąpić, kiedy opuszcza pojazd. Niezastosowanie się do tego aspektu może skutkować poślizgnięciem się i przewróceniem na chodnik, nie daj Boże gdy pojazd jest jeszcze w ruchu. Kiedy na przystanku jest tłoczno i wszyscy w tym samym momencie chcą wejść do środka, nie należy się przepychać, a spokojnie poczekać na swoją kolej. Będąc w środku dziecko powinno mocno trzymać się poręczy bądź innego uchwytu. Uniknie w ten sposób upadku czy popchnięcia przez osobę stojącą obok.

Wakacje na rowerze

Niezbędnym ekwipunkiem dziecka wybierającego się w podróż rowerową jest kask, chroniący głowę przed urazami w razie upadku, a także odblaski, dzięki którym dziecko będzie lepiej widoczne. Najlepiej wytyczyć dziecku bezpieczną trasę, wiodącą oczywiście po trasach rowerowych, gdyż dziecko jadące rowerem może liczyć tylko na siebie. Aby maksymalnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo, dziecko musi zachować szczególną ostrożność – rozglądać się i nasłuchiwać. Dobrze jest także wyposażyć dziecko w bidon z wodą, by w razie pragnienia, mógł je ugasić.