Kredyt na samochód: czy warto?

Samochód to trwały, służący latami przedmiot, w którego warto zainwestować. Pod warunkiem, że jest Ci naprawdę potrzebny. Na początku warto zastanowić się czy posiadanie samochodu całkowicie nas nie rozleniwi, a poza tym pamiętajmy o tym, że auto nie jest tanie w utrzymaniu.

Przemyśl zakup

Jazda po mieście samochodem na benzynę jest zupełnie nieopłacalna. W mieście pali się kilka litrów benzyny więcej niż na trasie. Do tego trzeba doliczyć koszt płatnych parkingów. Jeśli jednak jest ci niezbędny, bo np. dojeżdżasz do pracy do innego miasta – zainwestuj dobrze. Nie warto kupować samochodu za grosze, który ostatecznie będzie ciągle w drogich naprawach.

Kredyt

Ponieważ samochód to duży wydatek należy, wziąć pod uwagę opcję kredytu. Popularna forma zwana leasingiem jest korzystna tylko w momencie kiedy mamy firmę. Jeśli nie prowadzimy działalności pozostaje nam kredyt samochodowy bądź gotówkowy. Kredyt to zawsze dodatkowe koszty – to oczywiste, płacąc gotówką płacimy realną cenę samochodu, przy kredycie musimy się liczyć ze wzrostem kosztów o 10-20%.

Ważny jest też czas na jaki zaciągamy kredyt. W przypadku kiedy będziemy spłacać nawet niewielką sumę przez 8 lat, odsetki wyniosą nas dużo więcej, niż przy wyższej racie na krótszy okres. Zależy też czy kupujesz samochód nowy czy używany. Niektóre banki powiązane z firmami samochodowymi oferują kredyty na korzystnych warunkach. Jeśli bierzesz auto z komisu, sprzedawca załatwi za ciebie większość formalności, gdyż komisy mają całkiem wysoką prowizję od ustalenia takiego kredytu. Problemem kredytu jest spadek wartości samochodu w stosunku do wysoko oprocentowanego kredytu. Większość kupujących samochód nie ma jednak wyjścia – kredyt jest jedyną możliwością aby go mieć.

Pożyczka gotówkowa

Dobrze jest mieć jakieś fundusze na zakup samochodu, a tylko w niewielkim stopniu zapożyczyć się. Bez zbędnych formalności można to zrobić na kredito24. Kredyt gotówkowy jest dobrym rozwiązaniem jeśli suma pożyczki nie jest rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wtedy w ciągu roku spokojnie możemy spłacić samochód i w tym czasie z radością z niego korzystać.

Porównujmy! Nie decydujmy pochopnie o wyborze kredytu. Sprawdzajmy różne oferty, dopytujmy o szczegóły. Lepiej poświęcić na to więcej czasu, ale zaoszczędzić pieniądze.

Pamiętajmy o tym, że bank będzie wymagał od nas wykupienia pełnego ubezpieczenia. Firmy oferujące pożyczki gotówkowe nie mają takich obostrzeń.