Komu opłaca się jechać w góry?

Sezon wakacyjny właśnie się rozkręca! Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przygotowali raport dla tych, którzy marzą o wypoczynku w polskich górach. Gdzie warto się udać się na urlop? To zależy, ile czasu kierowca chce spędzić za kółkiem.

W badaniu monitorowano w sumie 15 tras prowadzących  do trzech górskich miejscowości wypoczynkowych położonych w Tatrach (Zakopane), Karkonoszach (Karpacz) i Beskidach (Wisła).

Zimowa stolica dla Krakowa?

Do Zakopanego, najszybciej, bo w ciągu 2 godzin dojechać można z Krakowa. Trasa z Wrocławia zajmie już znacznie więcej czasu – prawie 4,5 godziny. W jeszcze gorszej sytuacji są mieszkańcy Poznania i Warszawy, którzy w drodze do Zakopane spędzą ponad 6 godzin za kółkiem. Z kolei turyści z Gdyni na dojazd do zimowej stolicy Tatr powinni przeznaczyć prawie 9 godzin, czyli właściwie cały dzień.

Karkonosze sprzyjają Wrocławiowi

Wyprawę do Karpacza można polecić mieszkańcom Wrocławia, którzy na miejsce dotrą już w ciągu 2 godzin. poznaniacy podobnie jak mieszkańcy Krakowa powinni na taką wyprawę zarezerwować już ponad 4 godziny. Przejazd na linii Warszawa – Karpacz oznacza 6 godzin spędzanych za kółkiem. Znów wytrwałość przyda się turystom z Gdyni, którzy w trasie spędzą prawie 8 godzin.  

Kto do Wisły?

Najkrótszą trasę do Wisły w Beskidach mają mieszkańcy Krakowa – podróż zajmie im ok. 2 godzin. Turyści z Wrocławia pojadą trochę dłużej, bo 2 godziny i 45 minut.  Warszawiacy i poznaniacy muszą liczyć się z podróżą trwającą 5 godzin. Mieszkańcy Krakowa ponownie powinni przygotować się na spędzenie za kółkiem 7 godzin i 40 minut.

Które z miast ma najlepiej?

Mieszkańcy Poznania najszybciej, bo w 4 godziny 14 minut dojadą do Karpacza, najdłużej (6 godzin 22 min) zajmie im dojazd do Zakopanego. Turyści z Warszawy najbliżej mają do Wisły (4 godziny 48 min w trasie) a zarówno do Zakopanego jak i Karpacza pojadą ok 6 godzin. Wrocławianie najszybciej, bo w 2 godziny dotrą do Karpacza, dojazd do Zakopanego to już prawie 4,5 godziny spędzone za kółkiem. Mieszkańcy Krakowa do Zakopanego i Wisły dotrą w ciągu 2 godzin, natomiast dojazd do Karpacza zajmie im już 4 godziny i 19 minut. W obiektywnie najmniej komfortowej sytuacji są podróżni z Gdyni. Najkrótsza droga dzieli ich od Karpacza i Wisły, jednak nawet dojazd do tych miejscowości oznacza prawie 8 godzin spędzonych za kółkiem. Jeszcze dłużej, bo prawie 9 godzin potrwa dotarcie do Zakopanego.

Tabela-dojazd-w-gory

Źródło: Korkowo.pl