Kolor ma znaczenie?

Kolor samochodu, to wbrew pozorom nie tylko ładne opakowanie czy ładny dodatek. To, jaki wybierzemy kolor, będzie miało wpływ na nasz nastrój i nastawienie, a także na nasze bezpieczeństwo. To znaczący czynnik wpływający na codziennie użytkowanie czterech kółek.

Nowy, a używany

Gdy kupujemy w salonie nowy samochód mamy ten komfort, że możemy wybrać sobie dowolny kolor z gamy lakierów. Inaczej, gdy kupujemy samochód używany. Wtedy raczej sprawdzamy ogólny stan pojazdu, przebieg. Kolor samochodu schodzi na dalszy plan bądź w ogóle się nad nim nie zastanawiamy.

Mężczyźni mogą się śmiać lub nie, jednak prawda jest taka, że oni także biorą pod uwagę kolor przy wyborze samochodu. Kolor samochodu musi nam się po prostu podobać. To w końcu nic przyjemnego prowadzić pojazd, którego kolor uważamy za brzydki. Nie ma nic złego w kierowaniu się stroną wizualną i estetyczną przy wybieraniu samochodu!

Bezpieczeństwo

Nie ulega wątpliwości, że jasny czy jaskrawy kolor jest o bardziej widoczny. Ciemny kolor często zmywa się z innymi pojazdami, a gdy dojdą do tego trudne warunki atmosferyczne (deszcz, gęsta mgła), ciemne auta są jeszcze mniej widoczne. Kolor to więc jeden z czynników mających wpływ na bezpieczeństwo.

Trwałość

Warstwa lakieru ma przede wszystkim chronić blachę nadwozia przed korozją. Najtrwalsze będą więc lakiery wielowarstwowe, które są niestety także najdroższe – metaliczne, perłowe. Zauważymy to wraz z upływem czasu, kiedy stan karoserii zacznie ulegać pogorszeniu. Najłatwiej uszkodzić ciemne lakiery, na nich także będzie widać najwięcej rys czy zadrapań.

Trendy

Dziennikarze brytyjskiego serwisu internetowego CarBuzz przeanalizowali wszystkie wystawione samochody podczas Salonu Samochodowego w Genewie i policzyli je pod względem kolorów. Co ciekawe, najwięcej wystawionych samochodów pomalowanych było na biało – aż 200 z 706. Taki kolor nadwozia widniał na stoisku prawie każdego wystawcy. Na drugiej pozycji znalazł się kolor srebrny. Co ciekawe, kolor ten jest lubiany przede wszystkim przez mieszkańców Włoch, gdyż każdy włoski wystawca miał co najmniej jedno auto w takim kolorze. Trzecim najchętniej wystawianym kolorem był niebieski (80). Kolejne pozycje zajęły kolory czarny (77), czerwony (61) i szary (60).

Wygląda więc na to, że najpopularniejszym kolorem tego sezonu jest kolor biały. Bez względu jednak na to, jaki kolor ma nasz samochód, pewne jest jedno – kolor ma znaczenie!