Kamerka samochodowa – moda czy dodatkowe zabezpieczenie?

Wideo rejestratory jako dodatkowe wyposażenie w samochodach zaczęły pojawiać się coraz częściej w naszym kraju. Urządzenia potrafią rejestrować obraz w różnych warunkach – nawet  w nocy, a co więcej ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Zastosowanie wideo rejestratora może być bardzo szerokie. Rejestrując własną jazdę, możemy sprawdzać jakie błędy najczęściej popełniamy na drodze. Zapisywanie zdarzeń jest również bardzo użyteczne w momencie kiedy uczestniczylibyśmy w wypadku czy też kolizji – dzięki temu będziemy mogli ustalić całkowity przebieg zdarzenia z pomocą świadków biorących w nim udział, o ile dysponują właśnie tego typu urządzeniem. Kamera samochodowa można powiedzieć jest czymś na zasadzie czarnej skrzynki, stosowanej dotychczas w pociągach czy też samolotach.

Czym kierować się podczas wyboru kamery?

Rynek oferuje bardzo szeroki wybór wideo rejestratorów. Parametrami, które powinny zwrócić nasza uwagę przy zakupie jest: 

  • kąt widzenia kamery
  • jakość rejestrowanego obrazu po zmroku
  • rozdzielczość
  • maksymalna pojemność obsługiwanej karty pamięci

Standardowo kamery rejestrują obraz pod kątem widzenia 120 stopni. Warto jednak zainwestować w urządzenie oferujące nawet 150%. Wówczas rejestrujemy nie tylko to, co dzieję się przed samochodem, ale również obie strony jezdni. Warto jednak pamiętać, że im większy kąt widzenia, tym większe zniekształcenie rejestrowanego obrazu, co może utrudnić rozpoznanie takich szczegółow jak tablica rejestracyjna. Na jakość obrazu wpływa również rozdzielczość, dlatego zaleca się opcję HD lub FULL HD. Jednak tak wysoka jakość wymusza konieczność posiadania pojemnej kardy pamięci. Ciekawym rozwiązaniem są kamery, które nagrywają tylko wówczas, gdy samochód ruszy z miejsca. Dostępne są również kamery wyposażone w moduł GPS, uzupełniające zapis o aktualną prędkość i mapę jazdy. Rejestratory z czujnikiem wstrząsów zapisują również siłę uderzenia podczas kolizji.

Większość wideo rejestratorów samochodowych jest przystosowana do montażu w kabinie za pomocą przyssawki do szyby. Kamerę można także zamontować w aucie na stałe – wtedy jest ukryta oraz nie ogranicza widoczności. Kamery, montowane na karoserii samochodu, muszą mieć solidniejszą obudowę, oraz powinny być odporne na wstrząsy.

Jak zasilane są kamerki?

Standardowe kamerki zasilane są wyłączenie z instalacji elektrycznej samochodu. Jeśli jednak korzystamy podczas jazdy z innych urządzeń wymagających ładowania, warto zdecydować się na zakup kamery wyposażonej w dodatkowy akumulator.

Źródło: Auto-Boss