Jaki olej silnikowy wybrać?

Jaki olej silnikowy wybrau0107?

Badania przeprowadzone przez Mobil 1 dowodzą, że tylko jeden na siedmiu kierowców samodzielnie wybiera i wymienia olej silnikowy. Zdecydowana większość klientów – 73% powierza to zadanie swoim mechanikom.

Co trzecia osoba nie wie nawet jaką markę oleju rekomenduje producent auta. Jeszcze większa grupa badanych, bo aż 37% przyznaje się do ignorowania rekomendowanej przez producenta lepkości oleju, czego konsekwencją mogą być poważne problemy z silnikiem.

Rodzaje olejów silnikowych

jaki-olej-silnikowy-wybracOlej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów znajdujących się w naszym samochodzie. Jego podstatywym zadaniem jest zmniejszanie tarcia elementów silnika, utrzymanie go w czystości i zapewnienie potrzebnej funkcji chłodzenia. Dobrej jakości olej wpływa na zmniejszenie oporów tarcia i mniejsze zużycie paliwa.

Dostępne na rynku oleje silnikowe dzielą się na oleje mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Konwencjonalne oleje mineralne są produkowane z ropy naftowej, co ze pod względem składu chemicznego i budowy molekularnej nie zapewnia silnikowi  takich korzyści jakie daje olej w pełni syntetyczny.

Olej syntetyczny przewyższa jakością oleje mineralne i syntetyczne pod każdym względem. Przede wszystkim ma on jednolitą grubość. Jest również bardziej odporny na wysokie temperatury i nie odkładają się w postaci nagaru na wewnętrznych częściach silnika, co z wydłuża istotnie jego żywotność. Przy niskich temperaturach zachowuje płynność ułatwiając rozruch silnika zimą.

Półsyntetyki mają właściwości zbliżone do syntetyków i również znacząco wyprzedzają pod względem jakości oleje mineralne. Ich zaletą jest tańsza cena.

Jaki olej wybrać?

Przy nowych autach warto zdecydować się na najwyższą jakość, czyli olej w pełni syntetyczny. Ważne też, żeby przy wyborze oleju kierować się zaleceniami producenta pojazdu.

Jeśli jednak kupujemy auto używane, mocno wyekploatowane, a do tego nie mamy pewności jaki olej był wcześniej używany, lepiej zdecydować się na półsyntetyk lub olej mineralny. Zastosowanie oleju w pełni syntetycznego mogłoby doprowadzić do wypłukania nagarów, co ma negatywny wpływ na silnik.

Jeśli masz pewność, że mimo dużego przebiegu auto korzystało wcześniej z syntetyka, można zastosować olej tego sameo typu ale o zwiększonej lepkości.

Olej mineralny zalecany jest do samochodów kiepskiej jakości, które biorą olej w zbyt dużej ilości.

Ogólnopolskie badanie internetowe, przeprowadzono w lutym 2013 roku przez ośrodek badania opinii publicznej GfK na zlecenie producenta olejów Mobil 1. Objęło grupę 1000 polskich kierowców.