Jak wybrać nawigację samochodową?

Każdy kierowca choć raz zgubił się kiedyś na drodze. Nie zawsze możemy polegać na własnej intuicji czy na znakach drogowych, dlatego kierowcy coraz chętniej sięgają po nawigację GPS.

Jeszcze kilka lat temu mało kto mógł sobie pozwolić na zakup nawigacji GPS. Dziś urządzenia te są ogromnie popularne i bardzo łatwo dostępne. Co więcej nawigację GPS możesz także zainstalować w swoim telefonie komórkowym. Obecnie nawigacja GPS staje się urządzeniem niezastąpionym i wiele osób nie wyobraża sobie jazdy bez takiej pomocy.

Zalety nawigacji GPS

Z pewnością można wymienić mnóstwo zalet nawigacji GPS. Po pierwsze jest ona o wiele bardziej wygodna niż zwykła mapa papierowa, która dodatkowo szybko traci na aktualności. Poza tym korzystanie z mapy przy jednoczesnym prowadzeniu auta jest nie tylko nieporęczne ale przede wszystkim niebezpieczne. W nawigacji GPS należy jedynie wprowadzić cel jazdy, a trasa pokaże ci się automatycznie. Wystarczy tylko zerkać na nią od czasu do czasu i słuchać poleceń głosowych.

Po drugie nawigacja GPS może nas poinformować na przykład o korkach na drodze, objazdach czy wypadkach. Jest to również bardzo cenne źródło informacji jeśli chodzi o różne punkty usługowe, takie jak hotele, restauracje, zajazdy, stacje paliw i tym podobne. Dzięki nawigacji GPS jazda samochodem będzie nie tylko łatwiejsza, ale także przyjemniejsza.

Jaki GPS wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli i rodzajów nawigacji GPS. Ogromny wybór z pewnośnią potrafi utrudnić decyzję, na którą wpływają nie tylko oferowane funkcje, ale również cena i marka. Jeśli zależy ci na tańszej opcji, możesz zdecydować się na nawigację, która posiada tylko mapę Polski – nawigacja z mapą całej Europy jest o wiele droższa. Jeśli planujesz zagraniczną wycieczkę, możesz wypożyczyć mapę Europy na parę dni, tygodni czy na miesiąc. Jest to rozwiązanie o wiele tańsze, a co za tym idzie bardziej praktyczne.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i udogodnienia. Jeśli zależy ci na kupnie nawigacji średniej klasy, pamiętaj że powinna ona posiadać wyjście słuchawkowe, wyjście na zewnętrzne karty pamięci, przycisk on\off, gniazdo USB, akumulator który zapewni co najmniej 4 godziny pracy, transmiter FM, czujnik oświetlenia oraz wejście AV – IN. Są to podstawowe elementy, które powinny znaleźć się w każdej dobrej nawigacji. Dodatkowo możesz zwrócić uwagę na obecność przycisku szybkiego menu czy aktywnego uchwytu. Jednak każda dodatkowa funkcja wpłynie na cenę urządzenia.

Tekst: Paulina Plich

Fot: Jody Art, foter.com