Jak usunąć plamę z kawy?

Jeśli jesteś wielbicielką porannej kawy sączonej w aucie w drodze do pracy, prawdopodobnie nieraz zdarzyło Ci się nieopatrznie zaplamić tapicerkę. Usunięcie plam z kawy to spore wyzwanie, ale wystarczy poznać kilka skutecznych sposobów żeby mu podołać.

Podstawowa zasada: szybka reakcja

Pamiętaj, że zaschnięte plamy z kawy są dużo bardziej kłopotliwe, dlatego ważna jest szybka reakcja. Wysuszona plama z kawy jest prawie niemożliwa do usunięcia.

Jeśli zdarzy Ci się wylać kawę na fotel, osusz go ręcznikiem papierowym. Po prostu przyłóż ręcznik i poczekaj aż plama wsiąknie – nie pocieraj plamy bo doprowadzisz do jej powiększenia i głębszego wsiąknięcia (używaj tylko białych ręczników, gdyż kolorowe mogą zafarbować tkaninę). Jeśli nie masz możliwości zajęcia się plamą w danym momencie, przyłóż do niej mokry ręcznik, żeby nie dopuścić do jej wyschnięcia przed dotarciem do domu.

Dobrym sposobem jest również posypanie plamy solą, która wchłonie nadmiar płynu.. tylko kto wozi sól w samochodzie J?

Usuwanie plam świeżych

Po dotarciu do domu, przygotuj pastę z zimnej wody, proszku do prania i octu i niewielką ilość nałóż na plamę. Warto jednak sprawdzić na niewidocznym fragmencie materiału, czy pasta nie odbarwi koloru. Pozostaw pastę na tkaninie na około 5 minut, a następnie delikatnie szoruj szczoteczką. Zmyj pastę zimną wodą. Następnie niewielką ilość odplamiacza wetrzyj bezpośrednio w plamę i ponownie zmyj środek zimną wodą.

Sposoby na starą plamę

Zaschnięte plamy z kawy to zdecydowanie większe wyzwanie. Skuteczne niekiedy okazuje się zastosowanie ciepłej wody z dodatkiem amoniaku lub gliceryny. Plamę przetrzyj roztworem, a następnie wypłucz. Innym sposobem jest użycie ciepłej wody z dodatkiem środka piorącego, a następnie czyszczenie spirytusem. Trzeci sposób to mieszanka spirytusu i gliceryny – kilkukrotnie posmaruj nią plamę i pozostaw na dłuższy czas. Na koniec dokładnie wypłucz ciepłą wodą.

UWAGA: Pamiętaj, że zawsze warto sprawdzić mieszankę na niewidocznym fragmencie tkaniny, żeby upewnić się czy nie dojdzie do odbarwienia kolorów.