Jak sobie poradzić z zamarzniętą szybą?

szyby

Nie trać bezcennych minut o poranku, uniknij marznięcia a przy okazji uchroń przednią szybę od zarysowań. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się lodu z zamarzniętej szyby!

szyby

Najpowszechniejszą metodą radzenia sobie z zamarzniętymi szybami jest oczywiście skrobaczka do lodu. To element który musi znaleźć się w każdym samochodzie. Minusem skrobania jest jednak spora strata czasu. Poza tym wymaga ono od nas wcześniejszego wstawania i wcześniejszego wyjścia z domu. Kolejnym minusem jest fakt, że naraża nas na przemarznięcie, a nasze szyby na porysowanie.

Garaż/wiata

Oczywistym i naturalnym rozwiązaniem wydaje się zaparkowanie samochodu w garażu lub pod wiatą. Ta druga opcja jest nawet lepsza, bo zdrowsza dla samochodu. Dostęp do garaży czy zadaszonych parkingów posiadają jednak tylko nieliczni. Poza tym wynajem garażu w przypadku, gdy nie dysponujemy własnym, wiąże się ze sporymi kosztami.

Odmrażacz

Odmrażacz do szyb kupimy na każdej stacji benzynowej a także w supermarketach. Zwykle są to preparaty w sprayu. Jak twierdzą producenci, wystarczy spryskać szybę i poczekać ok. 5 minut. Pamiętajmy jednak, że gdy warstwa lodu jest naprawdę gruba, to odmrażacz nam nie pomoże. Jednak gdy lód jest cienki, z pewnością jest to dobry sposób na przechytrzenie zamarzniętej szyby.

Podgrzewana szyba

Innym sposobem na odmrożenie szyb jest odkręcenie 'na full’ podgrzewania przedniej szyby i odczekanie kilku/kilkunastu minut. Warstwa lodu ustąpi bez walki, tyle tylko, że wiąże się ze stratą kolejnych, bezcennych o poranku minut!

Osłona

Kolejny sposobem jest nałożenie na szybę po przyjeździe do domu maty (może być letnia z folią odblaskową). Należy tylko zadbać, by mata dokładnie przylegała do powierzchni szyby – w innym przypadku o poranku znów odnajdziemy samochód z zamarzniętą szybą. Jeżeli nie dysponujemy specjalną matą, możemy użyć nawet tektury, trzeba się jednak liczyć z koniecznością częstej wymiany. Możemy też użyć zwykłego koca lub ręcznika. W takim przypadku pamiętajmy jednak, że po schowaniu go do samochodu lód zamieni się w wodę.