Jak się przygotować do zimowej wyprawy

Zanim wyruszymy zdobywać ośnieżone szczyty Tatr, musimy odpowiednio przygotować się do zimowych aktywności merytorycznie. 

Po pierwsze przez cały okres, kiedy w Tatrach leży śnieg, należy monitorować komunikaty lawinowe. Naczelnik TOPR – Jan Krzysztof – ostrzega turystów: „Zimą góry są dużo bardziej wymagające niż w lecie. Śnieg, zmienne warunki pogodowe, lawiny – to wszystko sprawia, że wychodząc musimy być świadomi zagrożeń, jakie mogą tam na nas czekać i dokładniej planować, sprawdzać nasze górskie trasy zarówno te piesze, jak i pokonywane samochodem.”

Przed wejściem na zimowe szlaki powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić stopień zagrożenia lawinowego – komunikowany przez TOPR zarówno w internecie (www.topr.pl), jak i na tablicach umieszczanych przed wejściem na poszczególne szlaki.

STOPNIE ZAGROŻENIA LAWINOWEGO

1 – niski (warunki do uprawiania turystyki są zazwyczaj dogodne);

2 – umiarkowany (warunki do uprawiania turystyki są częściowo niekorzystne i wymagają umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego);

3 – znaczny (warunki do uprawiania turystyki są w znacznej mierze niekorzystne i wiążą się z koniecznością posiadania dużego doświadczenia w ocenie zagrożenia lawinowego);

4 – wysoki (warunki do uprawiania turystyki są zdecydowanie niekorzystne. W okresie, gdy panuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego zaleca się zaniechania wycieczek w tereny wysokogórskie);

5 – bardzo wysoki (warunki do uprawiania turystyki są wysoce niekorzystne. Wspinaczka i trekking są praktycznie niemożliwe, dlatego zaleca się absolutnego zaniechania wycieczek).

zagrozenie

Kolejną, istotną kwestią jest fakt, iż zimą, ze względu na zagrożenie lawinowe, konieczna jest umiejętność samodzielnego wyboru trasy (przepisy Tatrzańskiego Parku Narodowego zezwalają na oddalanie się zimą od letniego przebiegu szlaku ze względu na bezpieczeństwo). Chodzi o to, aby turyści nie wchodzili na zbyt strome stoki z niestabilną pokrywą śnieżną.

Przed wyjściem w góry, warto sprawdzać komunikaty pogodowe na stronie TOPRu, IMGiW, Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz na specjalnych monitorach w schroniskach. Naczelnik Tatrzańskiego Pogotowia Ratowniczego, Jan Krzysztof, serdecznie namawia do zdobycia jak najszerszych informacji w Internecie, a jeżeli będą niewystarczające – zaleca kontakt z informacją turystyczną TPN lub z ratownikiem dyżurnym w schronisku, gdzie można uzyskać aktualne informacje o warunkach. Pytanie do ratownika dyżurnego w stacji centralnej, jaka będzie pogoda za tydzień jest niepoważne i absorbuje ratownika, który przede wszystkim ma za zadanie koordynować działania ratownicze.

Kiedy już zdecydujemy się wyjść na tatrzański, zimowy szlak, musimy pamiętać o następujących rzeczach: pozostawieniu w miejscu zamieszkania (kwatera/schronisko) lub u osoby zaufanej informacji o tym, gdzie się wybieramy i którędy chcemy wracać; umiejętności posługiwania się sprzętem zimowym: raki, czekan, detektor lawinowy; zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość jedzenia oraz ciepłych napojów oraz stałym monitorowaniu pogody. Jeśli następuje jej nagła zmiana, należy natychmiast zarządzić wycofanie się z trudniejszego terenu.

Jeśli z rozwagą i odpowiednio przygotowani, adekwatnie do naszych umiejętności i wyposażenia, będziemy wyruszać w zimowe Tatry, to z pewnością spędzimy w nich wiele pięknych chwil. Jednak musimy pamiętać, że góry, to żywioł, dlatego musimy mieć się na baczności i przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo nasze oraz osób, z którymi wędrujemy.

Źródło: Skoda