Poruszanie się samochodem wymaga od nas dużego skupienia i uwagi skierowanej na to, co dzieje się na drodze. Odpowiednim zachowaniem i bezpiecznym stylem jazdy dbamy o bezpieczeństwo własne, jak i naszych pasażerów. Jeżeli w podróż z nami wyrusza małe dziecko, jemu również trzeba poświęcić wyjątkową uwagę. Chcąc zapewnić dziecku odpowiednie bezpieczeństwo i komfort w trakcie jazdy, nasz samochód trzeba przede wszystkim wyposażyć w odpowiedni fotelik, leżankę lub nosidełko. (Wpis ten dedukujemy rodzicom, tym obecnym jak i przyszłym oraz wszystkim innym kierowcom, by każdy mógł poznać lub też przypomnieć sobie odpowiednie zasady dotyczące przewożenia małych dzieci w samochodzie).
Podstawa – odpowiednie siedzisko i zabezpieczenia dla dziecka
Każde małe dziecko musi mieć odpowiednio przygotowane miejsce w samochodzie, by móc spokojnie i bezpiecznie podróżować naszym samochodem. Podstawową sprawą jest zapewnienie odpowiedniego fotelika, leżanki lub nosidełka. Dopiero dzieci od 12 roku życia i powyżej 150 cm wzrostu mogą być przewożone bezpośrednio na siedzeniach samochodu. Mniejsze dzieci muszą obowiązkowo zostać usadowione w odpowiednim urządzeniu przytrzymującym. Rodzaj tego urządzenia zależy od masy ciała dziecka. Dzieci do 10 kg powinny być przewożone w leżance, a do 13 kg w nosidełku. Urządzenia te montujemy na siedzeniach samochodu, obowiązkowo tyłem do kierunku jazdy. Dzieci w przedziale od 14 do 18 kg mogą już jeździć w foteliku samochodowym. Fotelik może być ustawiony przodem lub tyłem do kierunku jazdy – tutaj obowiązkowo trzeba zapoznać się z instrukcją obsługi takiego urządzenia, w której znajdziemy odpowiednie wskazania. W przypadku fotelika, nosidełka i leżanki trzeba bardzo wyraźnie zaznaczyć jedną rzecz. Możemy je zamontować na przednim siedzeniu tylko wtedy, jeżeli samochód nie posiada poduszki powietrznej pasażera lub jeżeli tą poduszkę dezaktywujemy. Poduszkę można wyłączyć najczęściej za pomocą specjalnego przycisku lub też wyłącznika wymagającego użycia kluczyka do samochodu. Większe dzieci, których masę można określić w przedziałach pomiędzy 18 i 25 kg oraz 25 i 36 kg mogą podróżować w pełnym foteliku lub na samodzielnej podstawce. Urządzenia do przewozu dzieci posiadają własne pasy, za pomocą których zapinamy znajdujące się w środku dziecko. Powinny być one ściągnięte na tyle, by dobrze trzymały, nie mogą być jednak ściągnięte za mocno.
Montaż fotelika, pasy bezpieczeństwa
Nowsze samochody są wyposażone w uchwyty Isofix, które znajdują się pomiędzy siedzeniem i oparciem tylnego fotela. Uchwyty te są dedykowane do montażu fotelików dziecięcych, dzięki którym fotelik jest przymocowany bezpośrednio do konstrukcji pojazdu. Zapewnia to sztywniejsze zamocowanie fotelika, co przekłada się na większe bezpieczeństwo dla przewożonego dziecka. Jeżeli samochód takich uchwytów nie posiada to skorzystaj ze standardowych pasów bezpieczeństwa. Tutaj konieczne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi, gdyż każde urządzenie do przewozu dzieci może mieć inny sposób montażu. Najczęściej jednak przeciągamy osobno część biodrową i część piersiową pasów bezpieczeństwa przez odpowiednie uchwyty w takim urządzeniu, po czym zapinamy pas w zapięcie bezpieczeństwa.
Co zabrać, o czym pamiętać? Jak zapewnić dziecku komfort?
Jeżeli planujesz dłuższą podróż, rozważ jazdę w trakcie pory snu dziecka. W ten sposób są duże szanse, że dziecko większość czasu spokojnie prześpi w foteliku. Nawet przy krótkich trasach pamiętaj, by zapewnić dziecku odpowiednią temperaturę. Pamiętaj, że latem samochód bardzo szybko się nagrzewa, a zimą dziecko może być narażone na niskie temperatury. Dlatego zawsze przygotuj odpowiedni strój na jazdę oraz pamiętaj o regulacji temperatury w samochodzie. W trakcie jazdy dziecko może być spragnione, dlatego zawsze miej pod ręką butelkę lub zaplanuj postój na karmienie. Pamiętaj też o kontroli pieluch, gdyż długotrwałe siedzenie w foteliku może doprowadzić do odparzenia. Monotonna jazda nie jest dla dzieci zbyt przyjemna zwłaszcza, jeżeli są rozbudzone. Warto więc wziąć odpowiednie zabawki, które zainteresują naszego malucha. Mogą to być różne kolorowe zabawki wydające dźwięk lub ulubione pluszaki.
Ruszamy w drogę
Upewnij się, że masz wszystko, co najważniejsze w trasie – prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz dowód opłaconego ubezpieczenia OC. Są to dokumenty, które każdy kierujący pojazdem musi mieć obowiązkowo przy sobie. Najważniejsze wydaje się tutaj oczywiście ubezpieczenie OC, czyli Odpowiedzialności Cywilnej posiadacza pojazdu. W razie nieszczęśliwego wypadku spowodowanego przez nas, to właśnie z ubezpieczenia OC będą ściągane koszty wyrządzonych przez nas szkód. W przypadku posiadania tylko ubezpieczenia OC nie możemy jednak liczyć na zwrot kosztów za naprawę naszego auta. W takiej sytuacji warto mieć ubezpieczenie AC (autocasco), które pokryje zniszczenia naszego samochodu, nawet jeżeli to my byliśmy sprawcami wypadku.
Więcej o bezpiecznych podróżach z dzieckiem możesz dowiedzieć się z akcji Bezpieczny Mały Pasażer prowadzonej przez Liberty Direct