ABS został wymyślony po to, by pomóc w skutecznym hamowaniu. Nie wszyscy jednak potrafią z niego prawidłowo korzystać – zwłaszcza w sytuacji nagłego zagrożenia.
W sytuacji zagrożenia od skuteczności hamowania może zależeć zdrowie – nie tylko nasze, ale także naszych pasażerów. Wiele z nas nie wie, jak należy hamować w sytuacji zagrożenia, gdyż nie miała możliwości do tej pory wypróbowania tego typu manewru. Główny problem polega na tym, że używamy hamulca zbyt słabo i zbyt krótko.
Załóżmy zatem, że dochodzi do sytuacji, w której musimy nagle silnie zahamować. Nasz samochód posiada system ABS, który, w założeniu, ma skrócić drogę hamowania. By system zadziałał prawidłowo, powinnyśmy szybko i mocno nacisnąć pedał hamulca, a następnie trzymać go w sposób ciągły. Tylko takie zachowanie pozwoli na optymalne wykorzystanie ABS-u i sprawne wyhamowanie.
Dlaczego szybkie, ciągłe i mocno przyciskanie hamulca jest takie ważne? Działający ABS powoduje wypychanie pedału hamulca w stronę przeciwną niż kierunek, w którym pedał jest przez nas naciskany. Takie zjawisko powoduje, że wielu niedoświadczonych kierowców odpuszcza, przerywając tym samym działanie ABS-u.