Jak nie utknąć w przycmentarnych korkach?

Więcej aut na drogach międzymiastowych, korki i tymczasowe zmiany organizacji ruchu w okolicach cmentarzy oraz wzmożone kontrole drogowe. To połączenie co roku w okolicach Święta Zmarłych wróży zamęt i nerwowość na drogach. Przed utrudnieniami można się jednak ustrzec dzięki nawigacji GPS, wykorzystującej lokalne informacje o zmianach wokół cmentarzy i rozstawieniu kontroli drogowych.

Na początku listopada sytuacja na drogach staje się napięta. Pół Polski rusza w dłuższe trasy – do miejscowości, gdzie znajdują się groby bliskich – a następnie cała Polska kieruje się ku cmentarzom. W pierwszej kolejności robi się więc tłoczno na drogach międzymiastowych, potem jest nerwowo w okolicach cmentarzy z powodu zwiększonego natężenia ruchu samochodów i fal pieszych, zalewających ulice. Do tego dochodzą zamknięcia fragmentów ulic, tymczasowe parkingi, objazdy, a zmiany w organizacji ruchu dezorientują kierowców, którzy zmuszeni są odstać swoje w przycmentarnych korkach.

Z pomocą kierowcom przychodzą nawigacje salelitarne na telefony i tablety. Mobilne aplikacje często korzystają z pochodzących od lokalnych służb informacji o zmianach w organizacji ruchu, objazdach, zamknięciach fragmentów ulic czy tymczasowych parkingach przy cmentarzach w kilkudziesięciu miastach w całej Polski (w tym wszystkich wojewódzkich). Aktualizowane na bieżąco mapy online pozwalają użytkownikom nawigacji widzieć tylko te zmiany, które obowiązują w rzeczywistości.

Sporym ułatwieniem dla kierowców będzie możliwość nawigowania do cmentarzy i na okoliczne, również te tymczasowe, wprowadzone tylko na czas listopadowego weekendu, parkingi, które znajdą się w bazie POI (miejsc użytecznych). Dzięki wykorzystaniu danych o prędkościach, z jakimi poruszają się kierowcy na drogach, aplikacje pomagają też uchronić się przed korkami, które tworzą się w okolicach cmentarzy. Aplikacja przetwarza te dane i wytycza trasy, omijając najbardziej zakorkowane odcinki.

Źródło: NaviExpert

Fot: Eisenbahner, foter.com