Jak korzystać ze świateł drogowych?

Wielu kierowców nadużywa długich świateł nie zdając sobie nawet z tego sprawy, że za taki czyn można otrzymać mandat. W jakich sytuacjach możemy ich użyć, a w jakich nie powinniśmy? Jakie są konsekwencje ich niewłaściwego stosowania?

Kiedy możemy włączyć światła drogowe?

Światła drogowe, nazywane również światłami długimi lub światłami szosowymi zostały stworzone z myślą o oświetleniu drogi przed pojazdem w trudnych warunkach oświetleniowych. Zgodnie z Art. 51 Ustawy „Prawo o ruchu drogowym” możemy ich używać wyłącznie od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych trasach, pamiętając o zasadzie nieoślepiania innych kierowców i kolumn pieszych.

Światła długie powinniśmy bezwzględnie przełączyć na światła mijania gdy zbliżamy się do auta jadącego z naprzeciwka lub auta jadącego w tym samym kierunku.

Tych samych świateł możemy używać również do informowania innych kierujących pojazdami o niebezpieczeństwie znajdującym się na drodze. Przed ich użyciem należy jednak pamiętać o zakazie nadużywania. Niewłaściwe wykorzystanie świateł drogowych może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci mandatu.

Praktyki zakazane

Samo ostrzeganie się wzajemnie za pomocą świateł nie jest czynnością zakazaną i nie podlega karze. Kierowcy jednak często używają świateł drogowych w sytuacji innej niż ta, która została przewidziana przez polskie prawo. Najczęściej spotykaną jest włączanie świateł długich metodą tzw. mrugania, w celu informowania innych kierowców o znajdującym się na trasie patrolu drogówki. Takie praktyki są kwalifikowane jako nadużywanie świateł drogowych, a za dopuszczenie się do takiego czynu możemy otrzymać mandat w wysokości nawet 200 zł oraz 3 punkty karne. Przepisy ruchu drogowego jasno i wyraźnie zabraniają stosowania tego rodzaju świateł w momencie, w którym ich użycie jest niepotrzebne i może tylko stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku kiedy kierowca zostanie złapany na gorącym uczynku niewłaściwego użycia świateł drogowych, decyzja w sprawie przyznaniu mandatu za ich nadużycie będzie należeć do funkcjonariusza drogówki.

Źródło: Creandi

Fot: Saikofish, foter.com