Jak dobrać opony zimowe do Twojego samochodu?

Podstawowym zadaniem opon zimowych jest zapewnienie nam bezpieczeństwa. Opony jednak znacznie różnią się od siebie, a to, jakie opony powinnyśmy zakupić do naszego samochodu, zależy od wielu czynników.

zima

Opony zimowe mają przede wszystkim zapewnić nam bezpieczeństwo. Dlatego coraz więcej z nas decyduje się na zmianę opon z letnich na zimowe oraz zrezygnowania z opon całorocznych. To opony mają sprawić, że będziemy czuły się pewniej za kierownicą. Jeżeli będziemy mieć do nich zaufanie, to poczujemy się bardziej komfortowo i bardziej chętne do wsiadania za kółko. Wybór opon zimowych nie należy do prostych spraw. Ogrom kwestii w których mamy możliwość wyboru może przytłoczyć: jaki wybrać rodzaj? Jakiego producenta? Jaki rozmiar?

Rodzaj

Czy wszystkie opony są takie same? Nie. Opony różnią się od siebie rozmiarem, mieszanką, rodzajem bieżnika. To, jaki rodzaj opon wybierzemy zależeć będzie od tego, w jakich warunkach będziemy je użytkować. Powinnyśmy określić, czy częściej będziemy jeździć po mieście w godzinach szczytu, czy raczej będziemy podróżować poza miastem. W pierwszym przypadku potrzebujemy opon, które zapewnią nam dobrą i pewną reakcję na częste ruchy kierownicą. Być może dużo czasu będziemy spędzać jeżdżąc po krętych, górskich drogach. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będą opony zapewniające dobrą przyczepność i prowadzenie.

Szerokość

Teoria jest taka – im większa powierzchnia styku opony z nawierzchnią tym większa przyczepność. Swoje zalety mają jednak zarówno szersze jak i węższe opony. Szersze opony wygrywają w kategorii ilości rowków i lamel, których jest po prostu więcej, dzięki czemu lepiej będą mogły odprowadzać błoto pośniegowe spod opon i zapewnią lepsze właściwości trakcyjne. Z kolei węższe opony lepiej będą sprawdzać się w świeżym, głębokim śniegu. Węższa opona szybciej wydostanie się z grubej warstwy luźnego śniegu.

Jasne jest, że szerokość opon powinny determinować felgi na jakich poruszaliśmy się latem. Rozmiar opon determinuje nam zatem rozmiar felg. Jeżeli zakupimy zły rozmiar opon, mechanik odpowiadający za zmianę opon powinien nam to zasygnalizować. Jeżeli mimo wszystko założy oponę na niepasująca felgę, może to stanowić poważne zagrożenia dla pasażerów pojazdu.

Najprostszym sposobem jest więc porównanie rozmiaru opony kupowanej z oponą na jakiej dotychczas się poruszałyśmy. Parametry te znajdziemy także w instrukcji pojazdu oraz po wewnętrznej stronie klapki od wlewu paliwa. Chodzi o ciąg znaków np. 195/65 R15 82 T. Co one oznaczają?

195 – szerokość opony, w milimetrach

65 – stosunek wysokości boku opony do szerokości bieżnika, w procentach

R – opona radialna

15 – średnica obręczy, w calach

82 – indeks nośności opony

T – indeks prędkości opony

Jeżeli nadal mamy problem z wybraniem odpowiedniego rozmiaru, nie krępujmy się zadzwonić do Autoryzowanego Salonu Obsługi. Każdy model ma bowiem określony zestaw rozmiarów opon zalecanych przez producenta.

Dwie czy cztery?

To nierzadki dylemat z jakim się spotykamy. Kupić komplet opon zimowych, czy tylko dwie? Pamiętaj jednak – tylko komplet takich samych opon zimowych zapewni ci maksimum komfortu i bezpieczeństwa. Zamontowanie na jednej osi opon letnich, zaś na drugiej opon zimowych, w konsekwencji będzie prowadziło do utraty przyczepności i poślizgu, zwłaszcza w przypadku awaryjnego hamowania. Odmienna charakterystyka opon spowoduje różne zachowanie osi pojazdu, co w konsekwencji doprowadzi do poślizgu. Pamiętajmy też, że tylko cztery zimowe opony spowodują, że odczujemy korzyści z działania takich systemów jak ABS czy ESP, lub innych elektronicznych systemów na pokładzie naszego pojazdu.