ISOFIX – co to takiego?

0

Na Autopolkach sporo miejsca poświęcamy bezpieczeństwu naszych pociech. To one są dla nas najważniejsze, to one są naszymi oczkami w głowie. Gdy wiemy, że będziemy je wozić w samochodzie, staramy się o kupić jak najlepszy fotelik. Jednak nawet najlepszy fotelik samochodowy nie ochroni w 100% naszego dziecka, jeśli nie będzie prawidłowo zamocowany do samochodu.

System ISOFIX to nic innego jak rozwiązanie pozwalające na szybkie i pewne zamocowanie fotelika dziecięcego w samochodzie bez użycia pasów bezpieczeństwa. To uchwyty znajdujące się między siedzeniem, a oparciem fotela, przymocowane bezpośrednio do karoserii pojazdu. Od 1999 roku stanowi międzynarodowy standard dla producentów fotelików.

ISOFIX praktycznie do zera minimalizuje możliwość wystąpienia jakiegokolwiek błędu przy mocowaniu fotelika w samochodzie. A to właśnie nieprawidłowe zamocowanie fotelika jest główną przyczyną obrażeń ponoszonych przez dzieci podczas wypadków.

W jaki sposób montujemy fotelik do systemu ISOFIX? Łączymy dwa sztywne zaczepy zintegrowane z fotelikiem (2) do uchwytów w samochodzie zamocowanych między oparciem a siedziskiem siedzenia samochodowego (1). Montaż powinny ułatwić wkładki wykonane z tworzywa sztucznego (3). Prawidłowy montaż sprowadza się zatem do zatrzaśnięcia zaczepów fotelika na uchwytach przymocowanych do siedzenia.

Pamiętajmy jednak, że sam ISOFIX nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa. To, na ile dziecko będzie bezpieczne w samochodzie zależy w głównej mierze od jakości samego fotelika. Jednak za użyciem systemu ISOFIX przemawia nadzwyczaj prosty oraz szybki montaż i demontaż fotelika, a co za tym idzie – zwiększone bezpieczeństwo.

Opis RYSUNKU 1: Schemat systemu ISOFIX – uchwyty w siedzeniu samochodowym (1), zaczepy zintegrowane z fotelikiem (2), wkładka z tworzywa sztucznego (3)

Źródło: www.a2-freun.de