Długie podróże na święta – o czym pamiętać?

Już jutro zapewne wiele z nas wyjedzie w świąteczną podróż. Bądź pewna, żę podróż przebiegnie komfortowo i bezpiecznie.

Jedź płynnie

Płynna jazda pomaga zachować spokój za kierownicą, sprzyja bezpieczeństwu, a także powoduje mniejsze zużycie paliwa. Płynna jazda wbrew pozorom wcale nie polega na jeżdżeniu wolno. Chodzi o to, by niepotrzebnie nie przyspieszać i nie hamować. Przewiduj, co może się za chwilę wydarzyć i reaguj odpowiednio wcześnie.

Dostosuj prędkość

Należy jeździć z taką prędkością, by nie utrudniać jazdy innym użytkownikom ruchu. Prędkość nie powinna być ani za wysoka, ani za niska. Dostosowana do warunków atmosferycznych i natężenia ruchu, nie musimy bowiem dodawać, że najwięcej kolizji spowodowanych jest właśnie nadmierną prędkością. Kolejnymi czynnikami wpływającymi na prędkość jazdy powinny być rzeźba terenu oraz stan drogi. Jeżeli droga jest zniszczona, zwolnij. Podobnie zachowaj się, kiedy pada deszcz, a nawierzchnia drogi staje się śliska.

Zachowaj odstęp

Okres świąteczny to okres wzmożonego ruchu na drogach. Ma to bezpośrednie przełożenie na korki, szczególnie na drogach wjazdowych i wyjazdowych do/z większych miast. Większy ruch powinien nas skłonić do zwiększenia odstępu od poprzedzającego samochodu, bowiem im większy dystans zachowamy, tym większe mamy szanse uniknięcia ewentualnej kolizji. Czas reakcji przeciętnego kierowcy to ok. 1 sekundy. Jeżeli kierowca będzie dodatkowo zajęty rozmową z pasażerem czy zmienianiem muzyki w odtwarzaczu, czas ten wydłuży się do 2, a nawet 3 sekund…