Czym grozi zbyt mała ilość oleju w silniku?

olej

Właściwy poziom oleju ma kluczowe znaczenie dla sprawności silnika. Dlatego oprócz jakości równie istotne znaczenie ma jego ilość.

olej 

Z tego względu, że olej jest czynnikiem zapewniający tarcie mechanicznych elementów silnika powinniśmy regularnie sprawdzać jego poziom. Olej odpowiada przecież za prawidłową pracę jednostki. Niestety większość z nas się tym nie przejmuje. Uznajemy po prostu, że olej był, jest i będzie. Nic bardziej mylnego. Większość producentów zaleca wymiany oleju podczas okresowych przeglądów, jednak nie zwalnia nas to z regularnego zaglądania pod maskę w celu sprawdzenia jego ilości.

Uznajemy też, że o ewentualnej konieczności dolania oleju poinformuje nas odpowiednia kontrolka. Jasne, kontrolka nas o tym poinformuje, co jednak w przypadku, gdy ulegnie awarii lub gdy będzie po prostu rozmijać się z prawdą?

Sprawdzenie oleju zajmuje maksymalnie kilka minut. Nie warto ich żałować, zwłaszcza że możemy dzięki temu uniknąć poważnej awarii. Niski poziom oleju to przede wszystkim niedostateczne smarowanie elementów silnika, co będzie powodowało przyspieszone zużycie niektórych części. Olej spełnia jednak także inną funkcję – to chłodzenie silnika. Zbyt mała ilość oleju może zatem nie być w stanie odprowadzać nadmiaru ciepła, co będzie prowadziło do rozgrzania jednostki.