Czas na wymianę opon

Ciepły i słoneczny październik nie sprzyjał myśleniu o wymianie opon na zimowe. W listopadzie warto być jednak przygotowanym na nagłe ochłodzenie i pierwsze opady śniegu. O tym, jak dobrać odpowiednie opony do samochodu, opowiada ekspert Michał Antoszkiewicz.

Odpowiednia temperatura

Wysokie temperatury jakie odnotowaliśmy w październiku nie skłaniały do myślenia nad wymianą opon na zimowe, a tym bardziej do wizyt w serwisach wulkanizacyjnych. Jednak w listopadzie powinniśmy mieć już  zakupiony komplet opon zimowych i ewentualnie czekać na zmianę pogody. „Zgodnie z zaleceniami producentów opon wymianę ogumienia należy przeprowadzić w momencie, kiedy średnia temperatura nie będzie przekraczać 8 stopni C. Oznacza to, że możemy zmienić opony kiedy temperatura w dzień wyniesie nawet powyżej 10 stopni C. Nie wpłynie to znacząco na parametry prowadzenia pojazdu, ani na zużycie opony zimowej. Bezpieczniej jest jeździć na zimowych oponach kiedy jest sucho bądź deszczowo, niż na letnich, gdy spadnie śnieg” – komentuje Michał Antoszkiewicz Country Manager Vianor Polska.

Dobór opon do samochodu

Decydując się na zakup opon powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów.

„Podstawowe dane potrzebne do zakupu ogumienia to model samochodu oraz rozmiar opon. Musimy jednak pamiętać także o innych parametrach, takich jak pokonywane odległości, częstotliwość jazdy samochodem, warunki w jakich najczęściej się poruszamy oraz temperament kierowcy. Innych opon do samochodu będzie potrzebować przedstawiciel handlowy, który samochodem pokonuje wiele kilometrów i musi poruszać się zarówno po mieście, jak i po szutrowych drogach. Inaczej dobierzemy opony do samochodu dla osoby jeżdżącej wyłącznie w obrębie miasta. Ważny jest również temperament kierowcy, który przekłada się proporcjonalnie na długość życia opony. Stąd też często taki sam komplet opon jeden kierowca będzie eksploatował przez cztery sezony, podczas gdy innemu wystarczą na jeden. Dobór opon do naszego samochodu jest więc kwestią bardzo indywidualną. Dlatego też producenci oferują szeroką gamę swoich produktów” – tłumaczy Michał Antoszkiewicz.   

Oznaczenia na oponach

Aby nie zagubić się wśród bogatej oferty produktów, warto znać oznaczenia stosowane na ogumieniu.

„Oznaczenia znajdujące się na oponach opisują kilka parametrów, np. 255/55 R 16 95 W, kolejno wskazuje się szerokość opony w milimetrach (255), wysokość opony (55), konstrukcję wewnętrzną opony, czyli informację, że jest to opona radialna (R). Dalsze oznaczenia na oponie wskazują średnicę obręczy (felg), na której może być montowana (16), indeks nośności, czyli maksymalne obciążenie wyrażone w funtach (95) oraz indeks prędkości czyli maksymalną nominalną prędkość, przy której opona zachowa swoje parametry wyrażoną w km/h (W – 270 km/h). Obecnie zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej z 1 listopada 2012 roku o etykietowaniu opon na ogumieniu znajdują się (w postaci dodatkowej naklejki) także informacje o wpływie opony na zużycie paliwa, przyczepności opony na mokrych nawierzchniach oraz generowanym hałasie” – wyjaśnia Michał Antoszkiewicz.