Zmiana opon – o czym pamiętać?

o1

Letnie opony przesiedziały parę ostatnich miesięcy w garażu lub piwnicy. Zanim ponownie je założysz sprawdź, czy jeszcze się do tego nadają.

o1

Nie ma co się śpieszyć z wymianą opon z zimowych na letnie. Wymiany powinnyśmy dokonać kiedy średnia dobowa temperatura będzie utrzymywać się na poziomie 7 stopni. Dopiero w takich warunkach letnie ogumienie będzie spełniało swoje funkcje. W niższych temperaturach lepiej sprawdzą się zimowe opony.

Ile mm?

Zmieniając opony pamiętaj, że nie mogą one być łyse. Jeżeli zakładasz ponownie ogumienie, którego używałaś w zeszłym sezonie sprawdź, czy nadaje się ono do jazdy. Minimalna wysokość bieżnika to 1,6 mm, pamiętajmy jednak, że już przy głębokości 3-4 mm opona traci swoje optymalne właściwości.

„Nie” dla uszkodzeń

Opony powinny być przechowywane w miejscach suchych. Najczęściej układamy je w stosie, jedna na drugiej. Pamiętaj, by raz na jakiś czas zmienić ich kolejność oraz by nie kłaść na nich żadnych ciężkich przedmiotów. Kolejną rzeczą jest sprawdzenie opony pod względem wszelkich uszkodzeń – rys, zadrapań, czy też ubytków w gumie. Wszelkie takie zniszczenia dyskwalifikują opony w kwestii ponownego użycia.

Wyważenie to podstawa

Podczas samej wymiany z kolei ważne jest, by dokonane zostało wyważenie kół. Prawidłowe wyważenie zapobiega nadmiernemu zużyciu opon, jest także gwarancją komfortu jazdy. Równie ważną kwestią jest geometria podwozia. Niewłaściwa geometria może negatywnie wpływać na zachowanie pojazdu na drodze.