Zimowe ABC – o czym nie zapomnieć?

0

Przed nami ostatnie dni z umiarkowanie ciepłą temperaturą. Już pod koniec tego tygodnia termometry w ciągu dnia pokażą raptem kilka stopni Celsjusza, zaś w nocy czekają nas regularne przymrozki.

To ostatni dzwonek by przygotować nas i nasz samochód na nadejście zimy. O czym musimy pamiętać, by samochód dzielnie sprostał zimowym wymaganiom? Podstawową kwestią jest odpowiednie wyposażenie naszego samochodu. Zajrzyjmy zatem do środka i sprawdźmy, co powinno się znaleźć w naszym pojeździe.

Miotła – miotła posłuży nam do odgarniania śniegu zalegającego na samochodzie. Pamiętajmy, by odgarnąć śnieg nie tylko ze wszystkich szyb, ale także z maski, dachu, klapy bagażnika, reflektorów oraz tablic rejestracyjnych. To bardzo ważne, aby w tych miejscach nie zalegał śnieg, gdyż, gdy ruszymy, pod wpływem prędkości zacznie zsuwać się z naszego pojazdu, a w konsekwencji trafi na przednią szybę pojazdu jadącego za nami, utrudniając mu jazdę. Dotyczy to głównie śniegu zalegającego na dachu. No dobrze, mamy odgarnięty śnieg, ale teraz musimy uporać się z warstwą lodu.

Skrobaczka – w zimie będziemy używać jej bardzo często, praktycznie codziennie. Bez niej nie pozbędziemy się warstwy lodu zalegającej na szybach. Pamiętajmy jednak, że powinnyśmy usunąć lód ze wszystkich szyb w samochodzie, nie tylko z przedniej, jak często robią kierowcy. Szyby powinny być w takim stanie, by zapewniały nam dobrą widoczność we wszystkich kierunkach, także na boki i do tyłu.

Rękawice – zalety ciepłych rękawic docenimy po pierwszym kontakcie z zimnym śniegiem. Warto je ubrać zanim zabierzemy się za odgarnianie śniegu.

Przewody do ładowania akumulatora – jeżeli obawiamy się o stan naszego akumulatora, warto wozić ze sobą w bagażniku przewody do ładowania. Nie chcemy przecież, by doszło do sytuacji, w które nie możemy rano uruchomić naszego pojazdu. Pamiętajmy, odkopanie samochodu ze śniegu i dostanie się do środka to nie wszystko. Możemy się rozczarować w najbardziej newralgicznym momencie – podczas przekręcania kluczyka. Najczęstszą przyczyną braku reakcji silnika jest wyładowany akumulator. Jego sprawność możemy sprawdzić w najbliższym warsztacie samochodowym.