Rozpoczęła się kolejna edycja kampanii Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj! Organizowane będą briefingi i konferencje prasowe. Wszystko po to, by było bezpieczniej.
Przejazd kolojowo-drogowy to takie samo skrzyżowanie uprzywilejowane jak każde inne. Nikt nie kwestionuje przecież nakazu zatrzymania się przed skrzyżowaniem drogowym, przed znakiem STOP czy przed zapalonym czerwonym światłem. Dlaczego więc niektórzy lekceważą znaki przed przejazdami kolejowym, a tym samym lekceważą swoje bezpieczeństwo? Czy musi dochodzić do tragedii?
Dlaczego na przejeździe kolojowo-drogowym pierwszeństwo ma zawsze pociąg? Z prostej przyczyny: droga hamowania pociągu jest zawsze dłuższa. Dlatego kampania Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj” ma na celu uświadomienie zagrożenia wynikającego z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowo-drogowych, utrwalenie wśród użytkowników dróg nawyku zatrzymywania się przed każdym przejazdem i zwiększenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.
Celem kampanii jest zmiana postawy społecznej, kształtowanie i utrwalanie bezpiecznych zachowań na przejazdach, a w konsekwencji zmniejszenie liczby wypadków. Dodajmy, że przyczyną ok. 98% wypadków na przejazdach kolojowo-drogowych jest nieostrożność kierowców!. Kierowcy nagminnie lekceważą znak STOP, sygnały świetlne, slalomem objeżdżają półrogatki lub przejeżdżają tuż pod zamykającymi się zaporami.
Organizatorzy akcji za pomocą różnych kanałów będą starali się dotrzeć do odbiorcy. Będą bilbordy, spoty telewizyjne i radiowe, ”jeżdżące” banery na samochodach, ulotki i plakaty informacyjne adresowane do dzieci i dorosłych, materiały promocyjne w tym zeszyty edukacyjne. Spotkania na przejazdach, w szkołach, na festynach i piknikach, rajdach. Udział w audycjach radiowych i telewizyjnych, debatach o bezpieczeństwie będą uzupełniały i wzmacniały przekaz kampanii.
Hasło kampanii „Zatrzymaj się i żyj!” jest niezmienne od kilku lat: Odwołuje się do emocji odbiorców kampanii, zwraca uwagę na problem wypadków na przejazdach.
Spotkania organizowane będą w Warszawie i 21 miastach Polski. Dodajmy, że w Polsce w 2011 r. doszło do 205 wypadków na przejazdach. Zginęły 32 osoby, 46 odniosło obrażenia. W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2012 r. z kolei było 67 kolizji na przejazdach. Zginęło 6 osób, 10 zostało rannych.