Wynajem długoterminowy samochodów – kiedy się opłaca i na czym polega?

wynajem aut

wynajem aut

Długoterminowy wynajem samochodów jest dobrą alternatywą w sytuacji, kiedy nie chcemy kupować auta w ramach kredytu bankowego, bądź też leasingu. W tej opcji dzierżawimy pojazd na okres wskazany w umowie. Czy i dlaczego jest opłacalny? Podpowiadamy.

Minęły czasy, kiedy na Car Fleet Management (CFM), czyli wynajem długoterminowy decydują się wyłącznie korporacje. Coraz częściej dołączają do nich firmy z sektora MŚP, a także kierowcy w prywatnym zakresie. Nic dziwnego, ponieważ w tym rozwiązaniu większość kosztów, które generowane są w ramach utrzymania pojazdu pokrywa firma udostępniająca samochód. Ponadto coraz częściej wynajem ten jest traktowany jako korzystna alternatywa dla leasingu finansowego, albo kredytu bankowego zaciąganego na zakup auta.

O wynajmie długoterminowym słów kilka

Prekursorem wynajmu długoterminowego jest Europa Zachodnia. Od lat 50., kiedy zaczął być popularny, do chwili obecnej rozwiązanie rośnie w sile na tyle, że stanowi ono blisko 70-80 procent wszystkich służbowych pojazdów. Na rodzimym rynku usługa ta pojawiła się około 20 lat temu. Jest bardzo wygodna z punktu widzenia ekonomicznego. Inaczej mówiąc, jest to bowiem leasing operacyjny samochodów z ich pełną lub częściową obsługą. Kiedy upływa czas wynajmu auta, zwykle zwracamy go wynajmującej firmie, takich jak ta https://www.fleetcorp.pl/.

Wynajem długoterminowy i jego korzyści

Forma finansowania i użytkowania samochodów służbowych w postaci wynajmu długoterminowego mimo że jest obecna na naszym rynku stosunkowo od niedawna, z roku na rok zyskuje na popularności. Dzieje się tak w dużej mierze ze względu na jej elastyczność, a dokładnie o to, że mogą z niej korzystać wszystkie firmy – od jednoosobowych, po duże korporacje.

Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest to, że koszty samochodów służbowych są stałe. W praktyce oznacza to, że wysokość raty jest ustalana na początku umowy i do jej zakończenia nie ulega zmianie. Mowa o kosztach związanych z finansowaniem pojazdu oraz kompleksową obsługą serwisową i administracyjną.

Kolejną kwestią, która przemawia na korzyść wynajmu długoterminowego jest brak wpłaty własnej. Bardzo wygodne jest także to, że po upływie trwania umowy mamy możliwość wymiany auta na nowe. Co więcej, nie zajmują nas kwestie związane z serwisowaniem samochodów, rejestracją czy ubezpieczeniem. To wszystko spoczywa na barkach wynajmującej firmy.

Co ciekawe, coraz częściej na CFM decydują się także osoby fizyczne, szczególnie młodzi ludzie. To rozwiązanie jest dla nich szczególnie wygodne z uwagi na to, że ogranicza wszelkie możliwości do minimum. Co istotne, zasady wynajmu dla nich są bardzo podobne do tych, które dotyczą przedsiębiorców.