STOP wypadkom z udziałem młodych kierowców!

Młodzi kierowcy w wieku 18-24 lata uczestniczą w niemal co trzecim wypadku drogowym ze skutkiem śmiertelnym . Brawura, jazda po alkoholu i brak doświadczenia sprawiają, iż stanowią oni grupę podwyższonego ryzyka. Co można zrobić, aby obniżyć te drastyczne statystyki? Jak skutecznie edukować młodzież w zakresie bezpiecznego prowadzenia auta?

Zanim dziecko otrzyma kluczyki do auta…

W 2013 r. miało miejsce 8 406 wypadków drogowych z udziałem młodych kierowców , w których życie straciły 584 osoby, co plasuje nas w czołówce krajów UE pod względem ilości ofiar z udziałem osób w wieku 18-24 lata. Najczęstsza przyczyną tragedii jest nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa i wsiadanie za kółko po alkoholu. Ryzyko niesie także utrzymywanie zbyt krótkich odstępów między pojazdami oraz manewry, takie jak wyprzedzanie.
Dlaczego młodzi kierowcy podejmują niebezpieczne zachowania na drodze? Często po prostu przeceniają swoje umiejętności, brakuje im doświadczenia i nie są wystarczająco dojrzali emocjonalnie.

Kino rozwija wyobraźnię – także na drodze!

W ramach próby poprawy edukacji młodych kierowców powstał program Cinema Drive, przygotowany przez Cinema Park i wdrożony na 6 rynkach (Australia, Izrael, Meksyk, Polska, USA, Wielka Brytania). Opracowany przez psychologów i ekspertów z wieloletnim doświadczeniem
2-godzinny seans, składa się z 4 materiałów audiowizualnych. Skierowany jest do młodych ludzi, uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, którzy – stojąc u progu dorosłości – będą mieli okazję poznać konsekwencje wynikające z niebezpiecznych zachowań na drodze. Każdy z seansów Cinema Drive porusza istotne zagadnienia, takie jak rozproszenie uwagi kierowcy podczas jazdy, prowadzenie pod wpływem alkoholu, nadmierna prędkość czy wpływ otoczenia rówieśników.

To działa!

Z akcji pilotażowej  przeprowadzonej przez Cinema Park w ubiegłym roku wynika, że program edukacyjny Cinema Drive przynosi realną zmianę w świadomości młodych ludzi. Aż ¾ osób w wieku 16-19 lat zadeklarowało po seansach, iż nie wsiądzie za kierownicę po wypiciu jednego piwa czy napoju alkoholowego. Cinema Drive wyraźnie identyfikuje także problemy lekceważone przez młodzież i uświadamia im skalę zagrożenia. Przed akcją, 60% badanych deklarowało, że wielokrotnie wsiadło za kierownicę, nie posiadając prawa jazdy. Dzięki programowi Cinema Drive co trzeci młody kierowca zrozumiał wynikające z tego niebezpieczeństwo.

Program edukacyjny Cinema Drive dedykowany jest zorganizowanym grupom ze szkół ponadgimnazjalnych. Seanse można zobaczyć w Cinema Park w Warszawie (Cinema City Bemowo) oraz Cinema Park w Krakowie (Cinema City Bonarka). Koszt biletu to 22 zł (plus opłata za okulary 3D w wysokości 3 zł).