Sprawdź, w jakim stanie są Twoje opony

Optymalne ciśnienie, głęboki bieżnik i brak uszkodzeń to cechy ogumienia, które poprawiają bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania. Regularna kontrola kondycji opony pozwoli zapobiec uszkodzeniu koła i kolizji.

Ile lat ma Twoja opona?

Na wiek ogumienia wskazuje ciąg czterech cyfr znajdujący się za kodem DOT na bocznej ścianie opony. Dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień roku, w którym ona powstała, dwie kolejne rok, np. kod 3707 znaleźć można na produkcie powstałym w 37. tygodniu 2007 roku.

Wiek opony jest jednym z podstawowych kryteriów oceny jej kondycji. Należy zwracać na niego uwagę zarówno podczas użytkowania, jak i kupowania ogumienia. Zgodnie z polską normą dotyczącą pakowania, przechowywania i transportu opon sprzedawany towar nie powinien być starszy niż 3 lata.

Czy bieżnik jest wystarczająco głęboki?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Oponeo.pl, dla większości kierowców właśnie głębokość bieżnika jest najważniejszym sygnałem do wymiany opon na nowe. Aż 71% kierowców traktuje to jako główny argument. Dla 22% istotny jest czas użytkowania opon. Liczba przejechanych na danym ogumieniu kilometrów skłania do wymiany opon jedynie 6% użytkowników.

Jego głębokość powinna wynosić minimum 3 mm w przypadku ogumienia na sezon letni i 4 mm w ogumieniu na sezon zimowy. Za jazdę na oponach z bieżnikiem o głębokości 1,6 mm lub mniejszej grozi mandat i utrata dowodu rejestracyjnego.

Czy ciśnienie w oponie jest optymalne?

Nieodpowiednie ciśnienie w oponach skutkuje szybszym i nierównomiernym zużyciem ogumienia. Wpływa ono również na pogorszenie parametrów jezdnych i bezpieczeństwa. Ciśnienie w oponach warto sprawdzać co dwa tygodnie oraz w ramach przygotowań do dłuższej podróży samochodem. Należy kontrolować je po minimum półgodzinnym postoju. Optymalna wartość ciśnienia określona jest przez producenta w instrukcji pojazdu. Znaleźć ją można również na klapce wlewu od paliwa, przy drzwiach kierowcy, w schowku, na progu lub słupku. Ciśnienie warto dostosować do obciążenia auta oraz prędkości.

Regularna kontrola stanu opon, szczególnie ciśnienia i głębokości bieżników, pozwala właściwie zadbać o bezpieczną i komfortową jazdę.

Źródło: Oponeo