Podróż z dzieckiem – 6 sposobów na nudę

Zanim będziemy mogli cieszyć się upragnionym odpoczynkiem i beztroską zabawą podczas ferii lub wakacji, często musimy pokonać wielogodzinną podróż, która potrafi zepsuć urlopowy nastrój. Jak umilić podróż dzieciom i sprawić, że stanie się ona jedna z atrakcji związanych z wyjazdem? Oto nasze rady.

Wspólne planowanie

Dzieci uwielbiają angażować się w zadania dorosłych. Jednym z doskonałych pomysłów uatrakcyjnienia wyjazdu jest wspólne planowanie trasy i wypoczynku. Przemyślcie wspólnie jakie ciekawostki możecie zobaczyć po drodze. Róbcie notatki, przejrzyjcie mapę, zaznaczcie trasę. W podróży warto zaangażować dzieci w tworzenie dokumentacji – robienie zdjęć, nagrywanie filmów.

Zadbaj o komfort

W dalekiej trasie niezmiernie ważne jest zapewnienie sobie wygody w aucie. Odpowiednie ubranie, poduszka, kocyk, osłona przeciwsłoneczna z pewnością pomogą lepiej znieść trudy podróży.

Zaplanuj przystanki

Dzieciom zdecydowanie trudniej niż dorosłym usiedzieć spokojnie w jednym miejscu przez wiele godzin. Dobrym sposobem na nudę i zniecierpliwienie są urozmaicone przystanki. W zależności od pogody, możecie zorganizować krótki piknik, albo spożytkować nadmiar energii na kilka ćwiczeń lub aktywnych zabaw. Jeśli masz więcej czasu na podróż, możecie zatrzymać się i zwiedzić atrakcje dostępne na trasie.

Sposoby  na nudę

Wcześniej czy później usłyszycie od swoich dzieci coś w stylu: „daleko jeszcze..?” czy „nudzę się…”. Lepiej być na to przygotowanym. Na szczęście jest kilka sposobów na odwrócenie uwagi od dalekiej trasy. Starym i sprawdzonym sposobem są książki, audiobooki lub bajki i filmy na telefonie czy tablecie. W sklepach znajdziesz też cały szereg zabaw i gier turystycznych. Możesz również zaplanować wspólne wymyślanie historyjek (mama zaczyna opowieść, a ciąg dalszy wymyśla dziecko), odgadywanie oznaczeń znaków drogowych, marek mijanych samochodów lub rejestracji oraz rozmaite gry słowne np. wymyślanie wyrazów rozpoczynających się na literę, którą kończy się poprzednie hasło. Możliwości jest mnóstwo, niektórym dzieciom może spodobać się wpatrywanie w chmury i gra w skojarzenia.

Smakowite przekąski

Starym sposobem na urozmaicenie podróży są smaczne przekąski. Przygotujcie wspólnie w domu pomysłowe przekąski, które sprawią dzieciom frajdę podczas jazdy. Pamiętaj również o ciepłych napojach w termosach – herbata lub kakao z cynamonem  to doskonały pomysł. Alternatywą może być postój w restauracji przy trasie.

O czym jeszcze pamiętać?

Przede wszystkim nie zapomnij o dobrym nastroju. Zostaw za sobą stres związany z pracą i obowiązkami i ciesz się rozpoczynającym się urlopem i czasem spędzonym wspólnie z dzieckiem. Żartujcie, rozmawiajcie, śpiewajcie piosenki. Postaraj się, aby wykorzystać ten czas najlepiej jak potrafisz.