Pamiętaj o czyszczeniu wycieraczek samochodowych

Dobrze działające wycieraczki mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy, dlatego tak ważna jest ich odpowiednia konserwacja. Jak dbać i jak czyścić wycieraczki samochodowe, aby skutecznie spełniały swoją rolę?

Z czego składają się wycieraczki samochodowe?

Wycieraczki samochodowe składają się z niewielu elementów, niemniej każdy z nich pełni ważną funkcję. Wycieraczki zbudowane są z urządzenia napędzającego, przymocowanego do niego ramienia wycieraczk oraz połączonego z nim piórka. Dzięki urządzeniu napędzającemu, które działa wahliwie, wycieraczki samochodowe są dociskane do szyby auta z jednakową siłą na całej jej powierzchni. Siła ta jest generowana przez sprężynę znajdującą się wewnątrz ramienia.

Dlaczego należy o nie dbać?

Mimo tego, że wycieraczki nie są wcale skomplikowanym urządzeniem, pełnią bardzo ważną rolę podczas jazdy. To właśnie od stanu technicznego naszych wycieraczek samochodowych zależy widoczność na drodze i tym samym nasze bezpieczeństwo. Bez nich jazda w trudnych warunkach, na przykład podczas deszczu czy śniegu, byłaby wręcz niemożliwa.

Jak dbać o wycieraczki samochodowe?

Konserwacja wycieraczek samochodowych nie jest trudna. Musisz dbać o to, aby ramię wycieraczek można było łatwo odchylać od szyby samochodu, dlatego od czasu do czasu warto posmarować zawiasy niewielką ilością oleju (doskonale nadaje się do tego olej do zamków). Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z jego ilością, gdyż zbyt duża ilość oleju natłuści szyby.

Zadbaj także o piórka wycieraczek, tak by bez problemu mogły wychylać się na obie strony. Piórka wycieraczek możemy wypłukać zwykłą wodą, dzięki czemu usuniemy osadzające się na nich błoto i kuch. Warto robić to systematycznie.

Od czasu do czasu odśwież również gumki, przecierając je czystą gliceryną, którą możesz dostać w aptece. Glicerynę bardzo łatwo zmyjesz za pomocą czystej wody, dlatego nie musisz martwić się o to, że pozostawi ona smugi na szybie.

Kiedy wymieniać?

Wycieraczki samochodowe, jak każdy element wchodzący w skład wyposażenia naszego samochodu, nie są wieczne. Raz na jakiś czas powinnyśmy je wymienić. Dobrym momentem na wymianę wycieraczek samochodowych jest przełom jesieni i zimy, ponieważ właśnie w tym okresie korzystamy z nich najczęściej. Jednak przede wszystkim powinnaś zwracać uwagę na to czy dobrze spełniają swoje zadanie. Jeśli podczas użytkowania skrzypią zamiast płynnie przesuwać się po szybie lub nie radzą sobie ze ściąganiem deszczu i śniegu padającego na przednią szybę, jest to znak, że najwyższy czas na zakupy.

Tekst: Paulina Plich