Olej, ale jaki?

olej

Właściciele samochodów często nie mają pojęcia, jaki olej kupić i wlać do swojego samochodu. Czy jest jakaś ogólna reguła, do której powinnyśmy się stosować?

olej

Jeżeli nie wiemy, jaki olej wlać do silnika, zwykle zaglądamy do instrukcji obsługi samochodu. A tam znajdujemy informację „Należy używać oleju marki…”. No właśnie – i tu pada nazwa danego producenta olejów silnikowych.

Nie oznacza to jednak, że musimy stosować oleje tej jednej konkretnej firmy. Producent samochodowy ma po prostu podpisaną umową z producentem olejów, na mocy której dostarcza do jego samochodów swoje produkty. I tyle. Bardziej interesującym nas kryterium przy wyborze oleju powinny być raczej cechy jakościowe i lepkościowe oleju.

Do nowych samochodów (lub nowych silników) powinno się stosować oleje syntetyczne lub półsyntetyczne. Do samochodów starszych można natomiast wlewać oleje mineralne. Pamiętajmy, by nie popełnić pomyłki, tzn. by do nowego silnika nie wlać oleju mineralnego zaś do starszego – oleju syntetycznego. Dolanie złego oleju może skończyć się poważną awarią!