Niewidzialna wycieraczka. Co proszę?

Czy może nam pani wyjaśnić, jak działa „niewidzialna wycieraczka”? – zadałyśmy pytanie Pani w myjni Car Royal w Poznaniu. Niestety, pracowniczka nie miała pojęcia o czym mówimy. – Nigdy o czymś takim nie słyszałam – odpowiedziała. Nic dziwnego. Nazwa jakaś taka niespotykana i dziwaczna, a działanie? Rzeczywiste. Woda z szyby spływa sama.

Krople uciekają

Preparat do zabezpieczania szyb, zwany potocznie „niewidzialną wycieraczką” możemy stosować na szyby, lusterka i lampy samochodowe. – Produkt zapewnia szybki efekt skraplania – tłumaczy Marcin Buczkowski, dyrektor sklepu Norauto w Poznaniu. Woda przeistacza się w perełki, które spływają z szyby szybciej niż zwykle, zabierając zanieczyszczenia i zapewniając kierowcy dobrą widoczność – dodaje. Krople uciekają na boki i do góry, dzięki czemu nie musimy używać wycieraczek.

Włączają się po 50-tce

Preparat działa skutecznie przy prędkościach powyżej 50 km/h, choć najlepiej sprawdza się przy szybkiej jeździe. – Po zastosowaniu preparatu praktycznie nie trzeba używać wycieraczek – zaznacza Marcin Buczkowski. Jeśli jednak zdarzy się nam je włączyć (podczas postoju lub jazdy w mieście) to szybko zauważymy, że na szybie nie powstaje brudna obwódka wokół pola oczyszczanego przez mechaniczne wycieraczki. Warstwa preparatu utrzymuje się na szybie przez okres 12 miesięcy. – Częste używanie wycieraczek i płynu do spryskiwaczy powoduje ścieranie się środka i osłabienie jego działania – przypomina specjalista. Niewidzialna wycieraczka znajdzie zastosowanie również w naszym domu przy konserwacji okien, kafelków czy kabiny prysznicowej.

Jak nałożyć?

Ceny produktów na rynku są zróżnicowane – tłumaczy Marcin Buczkowski. – W naszym sklepie mamy dostępny produkt jednej marki w cenie 20 zł. Raz zakupiony preparat wystarcza na długi czas – dodaje. Jak nanieść go na szybę? To proste, wystarczy klika minut. Umyj szyby dobrym preparatem do mycia szyb. Wypoleruj je zwykłym papierowym ręcznikiem, pamiętaj, że szyba musi być dokładnie wyczyszczona. Na błysk. – Preparat należy nanieść na czysta szybę za pomocą ściereczki wiskozowej i wypolerować – informuje specjalista. Auto jest gotowe do konfrontacji z deszczem.

Mają wrogów

Choć użytkownicy w większości są zadowoleni z preparatów, a jak twierdzą sprzedawcy w sklepie Norauto, produkt cieszy się powodzeniem, to niewidzialne wycieraczki mają również swoich wrogów. – Preparat sprawdza się, ale tylko przy dużych prędkościach – mówi Ewa, kierowca BMW serii 3. Podczas postoju na światłach, w korkach, mechaniczne wycieraczki muszą być włączone. Pokryta substancją powierzchnia sprawia, że przeskakują, hałasują i zużywają się bardziej niż przy wycieraniu nieposmarowanej szyby. – Podczas jazdy w dzień, przy niewielkim deszczu sprawdzają się super. Gorzej jest w nocy – twierdzi Marysia. – W nocy, gdy pada deszcz, krople deszczu mieniące się światłem samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka pogarszają widoczność. Znacznie gorzej się przez to jeździ – dodaje.

Działanie niewidzialnych wycieraczek jest tak magiczne, jak ich nazwa. Sprawiają, że krople deszczu rozpraszają się na szybie i pozwalają kierowcy komfortowo poruszać się po drogach w deszczowe dni. Niestety, preparat najlepiej sprawdza się w dzień i to przy szybkiej jeździe.