Nieprzytomni na ulicach

Badania pokazują, że prawie co trzecia osoba przechodząc przez przejście dla pieszych używa telefonu komórkowego*. Piesi słuchają muzyki, wysyłają wiadomości tekstowe i rozmawiają przez telefon, co odciąga ich uwagę od obserwacji ruchu drogowego i zwiększa niebezpieczeństwo wypadku.

To, że jakąś czynność wykonujemy bardzo często powoduje, że tracimy czujność. Przejście dla pieszych to miejsce, które wymaga koncentracji i świadomości uczestnictwa w ruchu drogowym – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Szczególna ostrożność jest niezbędna

w okresie zimowym, gdy często wydłuża się droga hamowania samochodów ze względu na panujące warunki atmosferyczne – dodaje.

Z badań wynika, że wysyłający SMS-y (7%) dłużej przechodzą przez przejście i czterokrotnie wzrasta prawdopodobieństwo, że zignorują czerwone światło. Natomiast osoby, które słuchają muzyki (10%) rzadziej spoglądają w obie strony przed przekroczeniem jezdni. Niezbędne jest korzystanie ze wszystkich zmysłów i sprawdzenie ruchu samochodów z obu kierunków przed wejściem na ulicę. Pomimo obowiązków kierujących pojazdami wobec pieszych nie zapominajmy, że mogą nas nie zauważyć lub zauważyć zbyt późno – przypominają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

* Harborview Injury Prevention and Research Center in Seattle

Źródło: Szkoła Jazdy Renault