Nie skrob szyb płytą CD!

Koniec października to czas, kiedy można spodziewać się mrozów. Większość z nas jednak stanęła dziś przed swoimi autami mocno zdziwiona.

Jeden pan zapytał panią, czy ta może pożyczyć mu skrobaczkę. Inny nie czekał – wziął opakowanie od płyty CD i zaczął działać. Dobrze, że nikt nie wpadł na pomysł polania szyby gorącą wodą. I tylko szcęśliwcy z podgrzewanymi przednimi szybami mogli nie przejmować się w ogóle. Jeśli jednak nie zaliczasz się do tego grona, powinnaś wiedzieć jak radzić sobie ze szronem na szybach.

Jak najlepiej odmrozić szybę?

Zanim zaczniesz machać skrobaczką, uruchom silnik. Skieruj nadmuch na szyby. Początkowo będzie zimy, ale to dobrze – będzie stopniowo ogrzewał szybę. Gdybyś od razu skierowała gorące powietrze na szybę, efekt mógłby być podobny jak w przypadku gorącej wody. Oczywiście mówimy tu o przypadkach gdy naprawdę jest siarczysty mróz.

Uważajcie też na wycieraczki – jeśli będą przymarzmięte, a mimo to je uruchomicie, możecie je uszkodzić. Zniszczeniu może ulec silniczek wycieraczki, gumka, pióro. Możecie też zarysować szybę. Pamiętajcie, żeby przed opuszczeniem auta wyłączać wycieraczki. Zanim je uruchomicie, upewnijcie się, że nie są przymarznięte. Ważne – jeśli posiadacie auto z czujnikiem deszczu nie ustawiajcie wycieraczek w tryb „auto”.

Następnie w ruch weźcie skrobaczkę. I pamiętajcie, że skrobiemy całą szybę, nie tylko małe okienko „do patrzenia”. Najważniejsza jest przednia szyba, boczne z przodu i tylna. Ale jeśli załączysz ogrzewanie, w większości przypadków jedna z tych szyb, (w czasie gdy Ty zajmiesz się pozostałymi) zdąży odmarznąć.

Jeśli zdarzy się śnieg, najpierw weźcie miotełkę, żeby omieśc śnieg z auta. Pamiętajcie, że jeżdżąc ze śniegiem na samochodzie możecie dostać mandat. Upewnijcie się tylko, że nie wystają z niej gwoździe, albo inne elementy mogące zarysować karoserię. W przeciwnym razie, może okazać się, że Wasze auto posiada tatuaże, których wcześniej nie miało.

Pamiętajcie o tym wszystkim, albo rozejrzyjcie się za garażem na dla swojego auta 🙂

Nie używaj opakowań CD!!!

Do skrobania szyb powinnaś używać tylko skrobaczki. Możesz ją kupić na stacji benzynowej za dosłownie kilka złotych. Nie używaj żadnych opakowań od płyt, kaset, czy innych wynalazków. Może wydawać się, że to żadna różnica, ale w rezultacie takimi „akcesoriami” możesz porysować i zniszczyć szybę. Pamiętaj też o utrzymywaniu szyb w czystym stanie. Jeśli będzie na nich piasek – przymarznie do szyby, skrobiąc szybę będziesz ją rysować. Wydaje Ci się, że najlepszym, a przede wszystkim najszybszym sposobem na zmarzniętą szybę jest polanie jej wiadrem gorącej wody? Nic bardziej mylnego! Gorąca woda wylana na zmarzniętą szybę najpewniej spowoduje jej pęknięcie spowodowane naprężeniami i różnicą temperatur.