Najlepsze audiobooki dla dzieci w podróży

Kolejna daleka podróż z dziećmi? Czym je zaskoczyć i jak pożegnać nudę? Podobno proste pomysły są najlepsze, także czas na bajki-grajki. Doskonałe połączenie najlepszych bajek w muzycznej formie. Idealna rozrywka zarówno dla pociech, jak i dla rodziców. 

Podróż to doskonała okazja do podglądania otoczenia, a bajki w formie audiobooków sprzyjają wyobrażaniu sobie, co może się kryć w mijanych lasach, pagórkach i dolinach. Bajki-grajki zaciekawią zarówno trzylatka jak i ośmiolatka. Bez względu na wiek i płeć zabawę będą mięć wszyscy pasażerowie i prawdopodobnie kierowca.

Muchy króla Apsika

„Muchy króla Apsika” Antoniego Marianowicza zostały zrealizowane przy muzyce Waldemara Kazaneckiego przez Mieczysława Pawlikowskiego, Barbarę Wrzesińską, Mieczysława Czechowicza, Andrzeja Boguckiego i Wiesława Michnikowskiego. Zabawna historia o kichającym władcy i jego muchach w nosie zapewnią śmiechu na około 10 km podróży.

Przygody Króla Jegomości

„Przygody Króla Jegomości” to rymowanka Brzechwy o królu i trzech zbójach zrealizowana przez znakomitych aktorów: Witolda Pyrkosza, Gustawa Lutkiewicza, Wiktora Zborowskiego, Pawła Wawrzeckiego, Stanisława Wronka, Tadeusza Włudarskiego, Jerzego Kramarczyka, Krystynę Wolańską oraz Pawła Przybyłę. Bajka trwa 16 minut i stanowi solidne fundamenty dobrej zabawy.

Trzy świnki

Pamiętacie ze swojego dzieciństwa „Trzy świnki”? Była to jedna z moich ulubionych bajek. Historia Naf-Nafa, Nif-Nifa i Nuf-Nufa, zapewnia chwile grozy i wytchnienia na pół godziny. Bajce sprzyjają fantastyczne głosy m.in. Stanisławy Celińskiej i Mieczysława Czechowicza zrealizowane przy muzyce Władysława Słowińskiego.

Miki Mol i zaczarowany kuferek czasu

Jeżeli poszukujecie czegoś dłuższego, polecam „Miki Mol i zaczarowany kuferek czasu”. Bajka trwa prawie półtorej godziny. Opowiada ona o miłośniku książek, molu mieszkającym w bibliotece. Odnajduje on zaczarowaną encyklopedię, poprzez którą poznaje nowych przyjaciół i przenosi się do przeszłości. W bohaterów wcielają się: Mieczysław Grąbka, Wieńczysław Gliński, Hanna Mikuć, Jan Matyjaszkiewicz, Jolanta Skowrońska, Bogumił Kłodkowski i Witold Kałuski.  

Piękna i Bestia

W przypadku, gdy na tylnej kanapie jadą z Wami małe księżniczki, koniecznie musicie sie wyposażyć w „Piękną i Bestię”. Romantyczna historia zrealizowana została przez Alinę Więckiewicz, Elżbietę Bielińską, Henrykę Koziecką, Andrzeja Arciszewskiego, Jana Marcinowicza oraz Jana Plewko. Bajka o niełatwej miłości trwa pół godziny.

Pies i Wilk

Dla fanów psiaków polecam 20 minutową bajkę Heleny Kołaczkowskiej „Pies i Wilk” w realizacji Anny Seniuk, Bogdana Baera, Janusza Zakrzeńskiego, Teresy Lipowskiej, Eugeniusza Robaczewskiego, Celiny Mencner i Joanny Sobieskiej. Grajka wypełniona jest fantastycznymi piosenkami  Janiny Porazińskiej. To historia o niesamowitej przyjaźni, której wiele emocji towarzyszy w codziennych przygodach głównych bohaterów.

O Janku Wędrowniczku

Znana bajka  Marii Konopnickiej  „O Janku Wędrowniczku” w wykonaniu Mariana Opani, Mirosławy Krajewskiej, Ilony Kuśmierskaiej, Henryka Głębickiego i Celiny Mencer trwa ponad 20 minut. Utwór doskonale pasuje do międzymiastowych podróży, zwłaszcza jeżeli mijacie lasy. Bajka dodatkowo zaangażuje dzieciaki. Opowiadająca o wyprawie przez las głównego bohatera, na którego czeka wiele przygód, zdecydowanie trzyma w napięciu.

Ali Baba i czterdziestu rozbójników

Kolejny klasyk to „Ali Baba i czterdziestu rozbójników”. Rytmiczna historia z niesamowitymi bohaterami podrywa do interakcji. Muzyka Ryszarda Sielickiego dodatkowo pobudza i angażuje zainteresowanych z tylnej kanapy. Zaledwie 12 minutowa bajka zachęca do śmiechów, zwłaszcza że interpretacja została wykonana cudownymi głosami: Edmunda Fidlera, Wiesława Michnikowskiego, Mieczysława Czechowicza, Barbary Krafftówny, Ireny Kwiatkowskiej, Tadeusza Bartosika oraz Piotra Fronczewskiego.

Brzydkie Kaczątko

Dla miłośników Andersena proponuje uzupełnienie muzycznej biblioteczki o „Brzydkie Kaczątko”. Muzyczna adaptacja Sielickiego z interpretacją Tadeusza Bartosika, Jerzego Dukaya, Mieczysława Gajdy, Edmunda Fidlera, Rudolfa Gołębiowskiego, Wandy Majerówny, Haliny Michalskiej, Danuty Mancewicz, Władysława Panasewicza, Władysława Rzeczyckiego i Anny Skarosy. 

Tekst: Angelika Rusiecka

Fot. lelu-zabawki.pl