Kompendium wiedzy o systemie ISOFIX

Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa, również w trakcie podróży samochodem. Wszyscy wiemy, że korzystanie z fotelików samochodowych to absolutny obowiązek. Dużo mówi się ostatnio o systemie Isofix, stanowiącym alternatywę dla tradycyjnych fotelików mocowanych pasami bezpieczeństwa. Czym jest system Isofix? Jak działa? Jakie są jego plusy i minusy?

Czym jest Isofix?

Isofix, czyli International Organisation for Standarisation – ISO Fixture, to system mocowania fotelików dziecięcych w samochodach, który składa się z dwóch uchwytów, znajdujących się pomiędzy oparciem fotela a siedzeniem. Isofix został wprowadzony już w roku 1991, jednak największą popularność zdobył sobie około roku 2006 – wtedy zaczął być wykorzystywany na większą skalę.

A jak wygląda fotelik Isofix i jak można go zamontować w samochodzie? Bazą są dwa mocowania przytwierdzone do fotelika, które łączymy z uchwytami przymocowanymi na stałe do siedzenia w samochodzie. Wystarczy tylko zatrzasnąć zamki mocowań, aby szybko i łatwo zainstalować fotelik w aucie.

system-Isofix-1

system-Isofix-2

Wady i zalety systemu Isofix

Podstawową zaletą jest łatwość i szybkość montażu – praktycznie nie ma możliwości popełnienia jakiegoś błędu, tym bardziej, że dodatkową pomoc stanowią wkładki pilotujące. System jest stale rozwijany, dla przykładu niektóre modele są wyposażone w dodatkowy pasek mocujący. Testy pokazują, że dzięki niemu fotelik jest bardziej stabilny w obrębie szyi oraz głowy. Ponadto Isofix gwarantuje sztywniejsze zamocowanie, a więc w porównaniu ze zwykłymi pasami bezpieczeństwa, system ten zapewnia większe bezpieczeństwo.

Najnowsze modele Isofix są dodatkowo wyposażone w punkt podparcia, z możliwością regulacji wysokości. Foteliki tego typu są dziś produkowane przez takie marki, jak Roemer, Britax, Bimbo czy też Maxi – Cosi. Niewątpliwą zaletą jest również to, że foteliki Isofix są bardzo łatwo dostępne na rynku i cały czas trwają prace nad ich ulepszaniem.

A co można powiedzieć o wadach fotelików Isofix? Główną wadą systemu jest fakt, że wiele starszych modeli samochodów nie posiada punktów mocowania Isofix, z kolei niektóre foteliki Isofix są zatwierdzone do użytku tylko z określonymi samochodami. Dla niektórych problematyczna może być także większa masa fotelików. Wynika ona z zastosowania większej ilości materiałów niż w przypadku fotelikó mocowanych pasami, co z kolei przekłada się również na wyższą cenę.

Zanim kupisz fotelik Isofix

Zanim zdecydujesz się na zakup fotelika samochodowego poszukaj jak najwięcej informacji na temat interesującego cię modelu. Dowiedz się jakie przeszedł testy i jaką nowoczesną technologię w nim zastosowano. Upewnij się także, czy model pasuje do Twojego auta. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że fotelik który wybierasz, zapewni idealne bezpieczeństwo twojemu dziecku.

Tekst: Paulina Plich

Fot 2 i 3: Tetris L, Wikipedia