Obecność klimatyzacji w samochodzie to nie tylko większy komfort kierowcy i pasażerów, ale również większe bezpieczeństwo podróżowania.
W naturalny sposób wykorzystujemy klimatyzację w okresie letnim, kiedy to temperatury panujące na zewnątrz nagrzewają bardzo mocno nasz samochód. Możliwość włączenia klimatyzacji i ożywczy chłód pozwalają skupić się na jeździe, niwelując efekty szybkiego zmęczenia i spadku koncentracji, co często występujące podczas upałów.
Klimatyzacja przydaje się nie tylko w gorące dni. Warto włączać ją również w zimie, a przemawiają za tym dwa argumenty.
Bezpieczeństwo – w chłodne, zimowe dni powietrze zawiera dużo wilgoci, a dodatkowo wraz z nami do samochodu na butach czy odzieży zewnętrznej dostaje się dużo wody w postaci śniegu czy deszczu. Powoduje to osadzanie się pary wodnej w zamkniętym samochodzie. Obecność pary wodnej na szybie w znaczny sposób ogranicza naszą widoczność. Możemy sobie poradzić z tym efektem przecierając szybę ściereczką lub podgrzewając szybę strumieniem powietrza, ale istnieje lepszy sposób. Jeśli włączymy klimatyzację, nie tylko pozbędziemy się pary wodnej z szyb, ale osuszy ona również powietrze w samochodzie. Jak to zrobić? Należy skierować strumień powietrza z nawiewów na szyby. Efekt osiągniemy szybciej, jeśli na chwilę ograniczymy dopływ powietrza z zewnątrz, wybierając tryb zamkniętego obiegu powietrza.
Eksploatacja – używanie klimatyzacji wiąże się z dodatkowym zużyciem paliwa. Wynosi ono od 0,3-1,5 litra na godzinę pracy. Zużycie paliwa często jest argumentem za tym, by z klimatyzacji w okresie zimowym nie korzystać. Warto jednak pamiętać, że włączanie klimatyzacji oprócz pomocy w pozbyciu się pary wodnej, wymagane jest do sprawnego działania klimatyzacji. Oczywiście nie trzeba jej włączać codziennie, jednak ze względów eksploatacyjnych należałoby raz w tygodniu włączyć ją przynajmniej na 15 min.
Częstsze użytkowanie klimatyzacji zwiększa żywotność najważniejszego elementu – sprężarki. Wynika to z faktu, że w pracującym układzie, smar niezbędny do prawidłowego działania sprężarki jest w odpowiedni sposób przenoszony przez czynnik chłodzący.
Prawidłowa eksploatacja klimatyzacji i jej skuteczność działania uzależniona jest od regularnego serwisu. Należy pamiętać o okresowej wymianie filtra kabinowego, uzupełnianiu czynnika chłodzącego, który co roku ubywa o 10-15%, i odgrzybianiu instalacji. Wszystkie te działania zagwarantują nie tylko długie działanie klimatyzacji, ale co ważniejsze – bardziej bezpieczne i komfortowe podróżowanie przez cały rok.
Źródło: Skoda